avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1758 soluții astăzi
Forum Activitate leftgabi

Activitate leftgabi

Am lucrat ca mecanic maritim din 1992 pana in 2013 numai cu, companii din UE. Firmele de crewing fiind din tara (Constanta , Tulcea). Am toate contractele de munca + statele de plata pe unde am lucrat. Pe statele de plata figureaza contributiile platite de armator . Adica, impozitul, sanatate , pensie.
Nu stiu unde as putea sa ma interesez daca am dreptul la o pensie in baza contractelor de munca prestate. Ce acte as putea prezenta si unde sa ma adresez. Inca nu am varsta de pensionare, am 48 de ani.
In prezent lucrez mecanic fluvial si sunt la o companie elvetiana unde am sanse sa iau o pensie daca lucrez minim 5 ani.
Rugamintea mea este sa-mi spuneti unde anume sa ma adresez, ce sa cer, de unde sa cer si cui.
Multumesc anticipat.
Din cauza datoriilor au fost nevoiti sa vanda apartamentul. Ptr aceasta, au trebuit platite datoriile la intretinere.
In data de 17 iunie/2011 s-a achitat valoarea intretinerii de 5050,19 RON. Penalitatile avand o valoare de 2449,16 lei, urmand a se pregati un dosar cu toate actele necesare privind Legea 175/2010. Dosarele puteau fi depuse pana in data de 23.06.2011.
S-a intocmit dosarul in aceeasi zi si a fost dus la asociatia de locatari.
Doamna de la asociatie nu a fost cu un singur dosar sa-l depuna, ptr ca nu o primea nimeni cu un singur dosar. Cata ignoranta si fara chef de munca!!!!???Astfel s-a ajuns pana in data de 24.06. 2011, cand am fost anuntati de doamna, ca trebuie sa platim penalitatile. Astfel ziua depunerii dosarelor, era expirata.
Ce va rog este sa-mi spuneti, daca mai putem face ceva in acest sens cu acest dosar.
Acesti bani de penalitati numai sunt disponibili. Unde ar trebui sa se adreseze sau sa mearga?
Multumesc anticipat!