avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ajutati-ma in legatura cu aceasta lege175/2010 privind ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ajutati-ma in legatura cu aceasta lege175/2010 privind penalitatile la intretinere.

Din cauza datoriilor au fost nevoiti sa vanda apartamentul. Ptr aceasta, au trebuit platite datoriile la intretinere.
In data de 17 iunie/2011 s-a achitat valoarea intretinerii de 5050,19 RON. Penalitatile avand o valoare de 2449,16 lei, urmand a se pregati un dosar cu toate actele necesare privind Legea 175/2010. Dosarele puteau fi depuse pana in data de 23.06.2011.
S-a intocmit dosarul in aceeasi zi si a fost dus la asociatia de locatari.
Doamna de la asociatie nu a fost cu un singur dosar sa-l depuna, ptr ca nu o primea nimeni cu un singur dosar. Cata ignoranta si fara chef de munca!!!!???Astfel s-a ajuns pana in data de 24.06. 2011, cand am fost anuntati de doamna, ca trebuie sa platim penalitatile. Astfel ziua depunerii dosarelor, era expirata.
Ce va rog este sa-mi spuneti, daca mai putem face ceva in acest sens cu acest dosar.
Acesti bani de penalitati numai sunt disponibili. Unde ar trebui sa se adreseze sau sa mearga?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 18:06, 25 Iunie 2011
1. Despre ce bani de penalitati care nu mai sunt disponibili vorbiti? Unde sa fie disponibili?
2. Unde trebuia sa depuna doamna de la asociatie dosarele? Ea v-a spus asta?

Ce inseamna data de 24.06.2011? Unde a expirat aceasta data?

Sunteti intr-o confuzie totala! Doamna de la asociatie nu v-a explicat nimic?

Legea 175/2010 se aplica la asociatie, nu in alta parte. De penalizari va scuteste asociatia daca achitati toata datoria, mai putin penalizarile, si daca puteti dovedi cu adeverinte si taloane de indemnizatii, pensii, somaj, alocatii etc. ca aveti un venit de pana in 1000 lei / membru de familie. Legea expira, dar pe data de 20 iulie, nu iunie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 175 este aplicabila? ionescu teodosie ionescu teodosie Legea 175/2010 este aplicabila si retroactiv mai precis persoanelor cu dotorii istorice anterioare datei intrarii in vigoare a legii? Daca nu exista norme ... (vezi toată discuția)
Cine sterge penalitaile prescrise de la asociatia de locatari? asociatia? mirceabun1 mirceabun1 Buna ziua In 2010 am beneficiat de lege 175/2010 privind scaderea penalitatilor pentru plata integrala a debitului catre asociatie.Am achitat ... (vezi toată discuția)
Nu sunt scutit de penalizari desi nu am niciun venit marianb13 marianb13 am o restanta de 1000 ron si penalitati de peste 2900 ron.asociatia ma va da in judecata.daca platesc cei 1000 de ron si raman penalitatile asociatia mai ma da ... (vezi toată discuția)