avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate Cobacel

Activitate Cobacel

Răspuns la discuția Familie / Divort
acasa dar casa e cu intretinere la bunica mea . Inteleg s-o inregistreze pe mama ca are el tamapenii gelozie paranoia dar pe mine de 20 de ani fara acord nu cred ca avea voie . Si el si mama sunt proprietari dar amandoi cu intretinere . Am gasit un mic dispozitiv pe care nu-l putea folosi la altceva si nu mai zic de 4 DVD pline cu 3-4 luni de inregistrare chiar si la toaleta a pus microfon dala .
O sa trec la subiect ca am cateva intrebari :

1. Daca am fost inregistrati ca familie luni intregi , zile intregi , 15 ore pe fiecare zi . Eu am 20 de ani pot face ceva chair daca e tatal meu ? Pe mine nu avea dreptul s-o faca mai ales ca a zis ca a facut-o doar ca sa ne spioneze , nu in gluma .

2. Daca mama mea detine acel act cum ca a bagat divortul si este in decembrie , in cazul in care crede ca ii face rau psihic ( are deja probleme de genul chiar si doctora i-a zis ca , cauza este sotul , si psiholoaga i-a recomandat divort ) poate suna la politie ? 10 amenzi pe zi nu-i strica .

3. Este si nebun daca chiar si el recunoaste ca atunci cand se infurie nu mai stie de el si este in stare de orice , vorbele lui . Face crize de animal turbat si nu exagerez .
Răspuns la discuția Divort / Nebun
Apartamentul are 2 camere , se mai poate recurge la cerere evacuare sot turbulent ? Se poate face ceva si daca se dovedeste ca este nebun? Este paranoid .
Multumesc mult !
Răspuns la discuția Divort / Nebun
Da este si el in contract .
Discuție Divort / Nebun
Buna ziua ! Daca ar fi sa divorteze mama mea de tatal meu , se poate restrictiona / evacua cumva din locuinta ? Eu am 19 ani , sora mea are 17 .
1. Omul este nebun , chiar si el isi da seama de acest lucru , si ne-a si zis ca atunci cand se enerveaza nu mai stie de el pur si simplu ne-a si avertizat ca sa nu cumva sa faca " ceva necugetat , ce sa regrete toata viata " . Are acea fata de om nebun , gesticuleaza si arata de parca este gata sa fara crima ( nu exagerez )
Inainte nu stiu de ce sau cine i-a zis sa ia XANAX , chiar si el a zis o data cand a intrerupt ca nu poate sa nu le ia ca se enerveaza usor DIN ABSOLUT NIMIC . De un an si jumatate de zile nu le mai ia .
2. A pus microfoane in casa , ne-a ascultat si luni intregi la rand , ne-a si aratat un clip audio ca sa ne arate ce vb noi cand nu este el acasa si doar acela avea 17 ore , o zi intreaga , si a zis ca ne-a inregistrat mereu . La telefoane mereu ne verifica .
GRAV - a aratat acele inregistrari la ALTII . Am 19 ani poate am si eu dreptul la INTIMITATE ?
3. Odata a facut asa de urat si de tare ca-mi simteam inima gata sa-mi sara din piept iar sora mea a intrat intr-un soc , nu mai putea respira si i s-a facut rau .
4. A strans-o de gat pe sora mea , pe mine , chiar si pe mama mea .
5. O urmareste mereu pe mama mea cand pleaca de acasa , odata chiar si cand am fost eu cu ea sa se uite de un job , ne-a urmarit si a facut scandal urat pe strada , se uitau si soferii la noi .
6. Acasa face un scandal , stam la etajul 3 , sa va zica vecinii de la parter :D chiar si pana la 3 - 5 noaptea .
7. De fata cu mine si cu sora mea , a amenintat-o pe mama mea ca daca pleaca de langa el o urmareste si face tot posibililul chiar sa plateasca pe altii s-o bata / omoare chiar cat are ea de trait .

Se poate pe timpul divortului sa i se restrictioneze cumva sa mai stea la langa noi ?
Casa este bazata pe un contract vanzare/cumparare intretinere , mama mamei mele este proprietara de drept cat ea este in viata .
Deci mama si tata sunt practic chiriasi , se poate face ceva in acest caz ? Legat doar de tata nu de mama mamei mele .

Va rog din suflet ca nu mai rezistam , am facut si nevroza , mama mea la psiholog i-a zis ca are la cap datorita stresului ceva ce-i produce uitare de memorie .
Cand o sa afle ca-l bagam in divort nici Dumnezeu nu cred c-o sa garanteze pentru controlul lui .