avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1138 soluții astăzi
Forum Activitate maria schneider

Activitate maria schneider

Caut avocat specializat pe drept international..procese intre state..doar cu experientä in acest domeniu...germania-romania..rapire copil..nu alt gen de avocat....multumesc
Eu am avut tot timpul pasaport turistic romänesc si buletin romänesc valabil din 1996 pina in 2006.Deci domiciliul in Romania. Copilul a fost trecut in pasaportul meu romänesc de la sase luni,fiind näscut in Germania.Nu am statut de stabilit in sträinätate cä s-a fäcut o gresealä si au uitat sä mi schimbe statutul.Nici un romän stabilit in sträinätate nu are buletin. Poate aceste mandat fi un mandat de arestare european?Dupä cite am inteles nu se poate exträda un cetätean romän.
Pe numele meu s-a emis in Germania un mandat de arestare preventivä,motivul fiind räpire minor. Sotul meu german dupä patru ani de cäsätorie a trecut la religia musulmanä fanaticä. In 2001 am divortat si in 2005 am inceput o relatie cu un ameircan ,fapt ce i-a scos din minti pe banda musulmanä.Nedorind a renunta la aceastä relatie minunatä,musulmanii au amenintat cävor räpi copilul si il vor duce intr-o tarä musulmanä unde tatäl avea al doilea domiciliu.Informatä la timp am reusit sä scap copilul si sä-l aduc in tarä in martie 2006. La divort copilul nu a fost incredintat nici uneia din pärti,studentä fiind nu aveam bani pentru un asa proces lung si costisitor si tatäl nici un interes fiind preocupat a se recäsätori cu o femeie musulmanä.Copilul a rämas si crescut la mine 9 ani.Dupä plecare a mea din Germania,s-a emis in sase zile mandat de arestare preventivä. Este acest mandat intenational,poate fi recunoscut in Romania,nu este dublä incriminare?. Copilul nici nu mai vrea säplece din romänia,fiind crescut de mine si bunici, complet integrat in noua familie pe care am intemeiat-o cu sotul meu american.
Sunt cetäten romän cu pasaport turistic si buletin.
Discuție Räpire minor
Bunä ziua, as avea si eu o intrebare...dupä patru ani de cäsätorie sotul german s-ahotärit sä treacä la religia musulmanä.Din acest motiv am divortat in 2001,copilul neincredintindu-se nici uneia din pärti. La mijlocul anului 2005 banda musulmanä si-a iesit din minti datoritä relatiei mele cu un american.Nedorind sä renunt la ea,din conträ dorind sä o consolidez in fata ofiterului stärii civile,fostul sot a amenintat cä furä copilul si il duce intr-o tarä musulmanä,unde ae si al doilea domiciliu. Informatä la timp am reusit säsalvez copilul si am fugit in Romänia in martie.Am pus proces de incredintae minor ,dar avocatul lui,care si l-a luat in romänia a cerut necompetenta organelor romäne. Eu am un pasaport turistic si buletin toti cei zece ani si copilul este trecut in pasaportul meu. Cine poate sä-mi spunä ceva de competenta statului romän?Vä multumesc