avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate andei_c

Activitate andei_c

multumesc pentru raspunsuri...dupa cum am specificat inca nu am depus actele de divort...suntem doar separati...teoretic e posibil sa existe si custodie comuna in legislatia din romania...pana atunci
vad ceva legat de custodia comuna pe wikepedia
[ link extern ]

Custodia comună este reglementată de articolele 397-404 din [1] noul Cod civil al României, planificat a intra în efect începând din 1 octombrie 2011

Asa este??..
Buna ziua,
As dori si stiu si eu cum este legislatia romana in cazul unui copil minor cand unul din parinti doreste sa-l ia si sa-si stabileasca domiciliul in alta tara...
Mai exact situatia este in felul urmator.
Dupa 10 ani de casatorie si un copil minor am ajuns din pacate la divort...Inca nu am depus nimic... nici un act...insa o sa se intample in curand.
Am hotarat amandoi sa facem totul civilizat..vom imparti toate bunurile materiale pe care le avem si vom cere custodie comuna asupra copilului.
Ambii ne dorim sa ne implicam activ in continuare de cresterea si educatia copilului...
Problema este ca mama doreste sa plece definitiv cu copilul din tara...dupa terminarea divortului.

As dori sa stiu daca poate sa faca lucrul asta..si in ce conditiii?...Are nevoie de acordul meu ca sa plece definitiv cu copilul din tara daca avem custodie comuna?
Daca eu nu sunt de acord ?..ce se intampla...

Dar daca avea doar ea custodia?...atunci mai aveam eu vreun cuvant de spus?
Multumesc anticipat.