avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate scdalivada

Activitate scdalivada

La inceputul anilor '90 am cumparat locuintele de serviciu de la unitatea la care suntem angajati.(blocuri cu apartamente).Acestea au fost cumparate cu utilitatile pe care le aveau atunci;apa, curent.Dat fiind statutul acestor locuinte doar intreprinderea are contract cu unitatea de furnizare a curentului electric.Noi, locatarii , platim curentul la unitate in functie de consum , fiecare apartament avand contor individual.
In momentul de fata unitatea ne someaza sa facem contract individual cu Renel, ceea ce asa cum ne-am interesat ar insemna sa achitam contravaloarea unor lucrari ca pentru o locuinta noua care acum solicita bransarea la reteaua de curent, adica niste sume foarte mari.
In caz contrar ni se va intrerupe curentul electri , in conditiile in care suntem cu plata la zi fara absolut nici o restanta sau intarziere.
Va rugam sa ne dati un sfat si sa ne spuneti daca exita o baza legala pentru acest lucru si cui sa ne adresam .Multumim!
Va rog sa-mi spuneti daca exista o baza legala pentru ca un radioamator(nu stiu daca este autorizat sau nu) sa amplaseze o antena improvizata pe peretele unui bloc de locuinte , antena este ancorata de arborii din parc (blocul este situat intr-un parc). Daca exista un for, un organism al statului care sa autorizeze activitatea radioamatorilor.Multumesc!
Va rog sa-mi spuneti daca activitatea din cercetare (cercetare agricola) este considerata ca activitate in grupa a II-a de munca si daca se aplica pentru toate categoriile de personal: cercetatori, tehnicieni, mecanizatori etc.
Multumesc!
O unitate de cercetare agricola este implicata intr-un proiect transfrontalier. Va rog sa-mi spuneti care sunt posibilitatile legale de plata ale drepturilor salariale pentru echipa de implementare a proiectului? Concret daca activitatea din proiect poate fi platita ca activitate suplimintara si care este nivelul de salarizare care se aplica. Sumele prevazute in bugetul proiectului pentru salarizare sunt la nivelul expertilor din tarile UE, dar legislatia din Romania cred ca este restrictiva in acest sens. Multumesc!