avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate gif

Activitate gif

Răspuns la discuția Furturi repetate
multumesc!
Răspuns la discuția Furturi repetate
Vreau sa va mai intreb, daca politia e obligata sa faca perchezitie la domiciliul hotului si al celui care a preluat (presupun contra unei sume derizorii) bunurile de la hot? Multumesc!
Răspuns la discuția Furturi repetate
Nu inteleg de ce considerati intentie directa(autorul prevede rezultatul faptei sale,urmarind producerea lui prin savarsirea acelei fapte),cand eu am spus clar ca il informez pe hot( stie sa citeasca, dar noaptea oricum nu se vede), nu vreu sa moara, vreau sa nu mai vina ( nu mai rezistam psihic, e un fel de picatura chinezeasca)
Cum pot face plangere penala bine motivata si intemeiata pe care sa o depun la Parchet, politisti imi spun ca sta e traba lor,la fel si avocatul pe care l-am consultat.

Răspuns la discuția Furturi repetate
Va multumesc pentru rasunsuri dar nu ma ajuta,m-am gandit deja la variantele oferite si nu sunt viabile,daca prezenta noastra nu-l impresioneaza cum l-ar impresiona ,camerele ,firma de paza(care ar ajunge oricum prea tarziu).Locul unde vreau sa pun curent este undeva in spate la o intrare secundara,la distanta mare de gardul exterior (din lemn).
Sa pun altfel intrebarea: in cazul in care il informez( cu martori) pe hot ca am pus curent,e omor sau sinucidere?
Va rog ajutati-ma cu o informatie privind un modul in cate pot sa-mi apar proprietatea,avand in vedere ca stiu hotul (Il stie si politia), are dosare nenumarate, dar instanta nu-l cansidera pericol,asa ca hotul nu se mai jeneaza vine si noaptea si ziua,conteaza pe viteza de reactie (fuga) si ne sfideasa pe toti, ma intereseaza pasi(avizele si legea) pe care trebuie sa-i fac sa-mi izolez proprietata cu curent electric (celelalte metode : camere,alarma sunt inutile),stiu ca trbuie sa pun afise, sa nu pun pe gardul exterior,dar asi vrea sa stiu exact prevederea legala.Va multumesc mult pentru orice informatie!