avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate mary2

Activitate mary2

Cu vorba buna i-am explicat de nenumarate ori sa-si achite obligatiile, dar fara rezultat. Voi recurge la celelalte metode expuse de dumneavoastra. Va multumesc frumos pentru raspuns!
Casa in care locuiesc este a mamei mele, locuim impreuna cu ea. El are adresa de domiciliu pe cartea de identitate in alta parte. Nu avem bunuri comune. Va multumesc frumos pentru raspuns!
Lucrurile personale, hainele si le-a luat.
In 2010 fostul meu sot si-a gasit pe altcineva si a deschis divort. Nu am avut bunuri de impartit, doar un copil minor (acum are 15 ani), dar el a fost de acord sa ramana la mine. Atunci nu avea serviciu si nu a platit deloc pensia alimentara hotarata de Instanta, nici nu a respectat zilele de vizita. Dupa un timp, a recunoscut ca a gresit si a revenit acasa. Ne-am impacat, dar nu ne-am recasatorit. Totul revenise la normal pana in ianuarie 2016 cand am aflat ca are o alta relatie. Acum a plecat iar si este clar ca nu mai exista cale de impacare. 1. Pentru ca el nu va plati de buna voie pensia alimentara, ce pot face eu?
Macar de acum inainte, ca retroactiv nu mai cer nimic, oricum ar fi in zadar! Pot trimite o copie a horatarii judecatoresti la actualul sau loc de munca, iar firma respectiva sa-i poate pune poprire pe salariu si sa-mi trimita banii sau trebuie sa-l dau in judecata? Problema este ca nu am nici timp, nici bani pentru a umbla prin tribunale si incerc sa gasesc o solutie. Nu vreau sa faca inchisoare, vreau doar sa se achite de obligatii.
2. Atunci cand a plecat din casa a luat si unele lucruri, fara stirea noastra, iar pentru modul in care s-a purtat copilul nostru nu mai vrea sa-i vorbeasca. Totusi, eu nu i-am interzis sa-l vada, chiar am incercat sa-l fac pe copil sa inteleaga ca el nu are nicio vina si ca parintii il iubesc oricare ar fi neintelegerile dintre ei. Doar l-am rugat pe fostul sot sa ne anunte cand vine, dar nu face acest lucru si ne trezim cand ne asteptam mai putin cu el in casa. Pentru a nu se mai repeta asa ceva, pot obtine un ordin de restrictie? Cum?
Va multumesc frumos pentru ajutor!
Răspuns la discuția pensie alimentara
Multumesc mult pentru raspuns!
Răspuns la discuția pensie alimentara
Multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua! Sunt divortata si am ramas cu un copil de 10 ani in intretinere, singurul nostru copil. Fostul sot trebuie sa plateasca o pensie lunara de intretinere in cuantum de 25% din venitul minim net pe economia nationala, de la data inregistrarii cererii de divort (depusa ce el), respectiv 03.09.2010 si pana la majoratul minorei, respectiv pana la data de 30.04.2019. Cat are de plata lunar? El a adus o data copilului 100 lei, in alta luna 10 lei, in alta 15 lei si atat, motivand ca nu are serviciu. Ce ar trebui sa fac? Sa il dau in judecata? Cat ma costa? Daca spune ca nu are serviciu poate fi obligat sa plateasca? Daca se angajeaza, eu va trebui sa aflu unde si ce salariu are? Nici zilele de vizita pe care el le-a cerut la Tribunal si eu le-am aprobat nu le respecta! Ce am de facut? Va multumesc!