avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate lburlea

Activitate lburlea

Buna ziua!

Revin cu o problema mai veche.
Am avut un contract de leasing pe societate comerciala semnat in luna 11.2007. Dupa ce nu am mai putut plati ratele masina a fost predata la o firma de recuperari, aceasta a valorificat masina cu o suma mult prea mica si mi s-a solictat o suma de bani ca si diferenta la contract care era mult prea mare.
Din 2011 nu am mai primit nici o informare referitoare la aceasta speta.

Luna aceasta (03.04.2020) am primit o Instiintare de declansare a urmaririi silite din partea unui executor judecatoresc princ are mi se comunica ca mi se infiinteaza proprire pe conturile bancare si mi se cere comunicarea in scris a veniturilor si a bunurilor aflate in propritatea societatii noastre.

Exista atasata o Hotarre judecatoreasca din data de 03.03.2020 care spune ca nu exista cale de atac.
Intrebarile mele sunt:
1. Este legala aceasta practica?
2. Pot face contestatie la aceasta Hotarare Judecatoreasca?
3. Nu se prescriu aceste datorii daca nu sunt alte comunicari? Daca da in ce termen, si eventual in baza caror articole.

Va multumesc!

O zi buna!
Am inteles!
Intrebarea mea mai departe este daca exista un avocat din Iasi care sa ma sprijine mai departe in procedurile ce urmeaza.
Multumesc!
Buna ziua,
Am urmatoare problema:
La sfarsitul lui 2009 am avut o serie de probleme financiare si am ramas in urma cu ratele la un contract de leasing (masina - persoana juridica). Am incercat sa platesc dar in februarie 2010 am fost contactat de o firma de recuperari sa predau masina, ceea ce am si facut. Bineinteles ca nu am primit nici o informare referitoare la rezilerea contractului, iar ei nu au nici o dovadaca mi-au transmis.
In perioada respectiva am incercat sa reglez problemele cu firma de leasing, sa imi achit restantele si sa imi recuperez masina dar nu am avut succes.

In iunie 2011 am primit o instiintare, de la o alta firma de recuperari, care imi spune ca masina a fost valorificata si ca am de platit diferenta de pret, plus o suma impresionant ce reprezinta penalitati.

Am incercat sa inteleg contractul, sunt o serie de clauze care sunt interpretabile si cel putin abuzive.

In orice caz, sunt amenintat cu executarea silita. In aceste conditii am doua intrebari:
- ce anume face executorul (ce executa, in ce conditii etc);
- sunt sanse sa scap cel putin de datoriile ce reprezinta penalitatile.

In aceste conditii as vrea sa iau legatura cu un avocat ce a mai instrumentat astfel de cazuri, in vederea reprezentarii.

Mentionez ca ar trebui sa le dau un raspuns celor de la firma de recuperare pana vineri 8.07.2011.

Astept un raspuns,
Va multumesc!