avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina_Gabriela1969

Activitate Cristina_Gabriela1969

Răspuns la discuția Recuperare taxa
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns, va rog ?

Multumesc
Discuție Recuperare taxa
Buna ziua,

am avut un proces cu o firma de recuperare, l-am cistigat si pentru aceasta am platit o taxa de timbru. Din aceasta taxa mi s-au retinut cheltuieli de judecata iar restul mi se va restitui( am primit o hotarire in acest sens). Intrebarea mea este unde ma pot adresa pentru a primi acesti bani ?

Multumesc.
Ca multi dintre noi, daca s-a depasit data scadenta a unei rate, esti hartuit de catre angajatii bancii si amenintat ca vei fi raportat in biroul de credit . As vrea sa stiu daca zilele de intirziere( 2 zile la o scadenta, 1 zi la interval de citeva scadente ) se contabilizeaza sau daca la 30 zile consecutive esti raportat in Birou ?
Buna ziua,

pina ieri am mers la serviciu normal. Ieri, la finalul programului, seful m-a anuntat ca incepind de azi, 01 septembrie sa nu mai merg la serviciu, deoarece are probleme financiare si ca ma va chema cind va avea nevoie . Mentionez ca sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata , nu am avut abateri de niciun fel , nu am primit niciun fel de preaviz iar patronul e cetatean turc. Intrebarea mea este : ma poate disponibiliza? Si daca nu, ce sa fac, cum apar in pontaj? Imi poate suspenda contractul fara sa ma anunte ? Nu stiu ce sa fac, ajutati-ma .
Buna ziua,

de curind am mers la inmormintarea fratelui sotului meu. Fiind intr-o localitate aflata la o distanta de 350 km, am avut nevoie de 3 zile libere. Intrebarea mea este daca aceste zile mi se vor plati, fiind considerate concediu special(in cazul de fata - decesul cumnatului) sau numai o parte din ele iar restul fiind fara salariu ?
Mai concret, cite zile de concediu special am dreptul in cazul decesului unui cumnat ?

Va multumesc.
Buna ziua,

pana ieri am lucrat la o firma, dar datorita unor motive, mi-am depus demisia. As vrea sa stiu in cit timp(legal) ar trebui sa imi primesc lichidarea , deoarece patronul mi-a spus ca ma va suna el.

Va multumesc.
Discuție Relocare post
Buna ziua,

lucrez la o firma ca si asistent manager si am fost anuntata ca incepind cu 01 martie postul meu va fi mutat intr-o alata localitate decit cea initiala in care s-a facut angajarea. As vrea sa stiu daca beneficiez de decontarea transpotului si in ce conditii se face aceasta mutare: ce anume implica din punct de vedere legal ? E normal ca in timpul derularii contractului de munca(incheia pe perioada nedeterminata) sa se intimple aceasta relocare sau e un mod de a ma face sa imi dau demisia ?

Va multumesc.
Buna ziua,

lucrez la o firma in cadrul careia am prestat ore suplimentare. La acest moment,mi s-a acordat zile libere in contul orelor prestate. Intrebarea mea este: cum figurez in pontaj (liber sau prezent) si daca acestea se vor plati ?

Multumesc.
buna ziua,

lucrez la o firma din septembrie 2014, cu contract pe perioada nedeterminata. In urma unor discutii ale patronatului, e posibil sa fiu concediata, chiar daca nu am primit preaviz in acest sens ? Si daca ar fi asa, concedierea facindu-se prin motivarea desfiintarii postului, as avea dreptul la somaj ( chiar daca am lucrat 5 luni in aceasta firma ) ? S-au ce se poate intimpla ? Multumesc
Buna ziua,

am o problema legata de locul de munca. Lucrez la firma din septembrie 2014, cu un contract de munca pe perioada nedeterminata. La inceputul lunii februarie 2015, in urma unei discutii cu patronul, acesta mi-a cerut sa imi dau demisia- lucru pe care l-am refuzat . In schimb, a fost de acord sa imi acorde liber pentru orele lucrate suplimentar. Intre timp am avut si 3 zile de medical, iar azi, cind m-am prezentat la munca, mi-a semnat cererea de concediu de odihna ( 8 zile la care am dreptul de la angajare si pina acum), mentionind totodata ca, in data de 26.02.2015 cind ma voi prezenta la serviciu, imi va da banii aferenti acestei luni. intrebarea mea este : ma poate conedia fara sa ma anunte, in conditiile in care in contractul de munca este prevazut un preaviz de 20 zile ? S-au ce se poate intimpla?

Va multumesc.