avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate HUDREA CARMEN

Activitate HUDREA CARMEN

In cazul in care intre doua societati juridice exista contract de promovare si stimulare a vinzarilor,societatea beneficiara de aceste promovari poate acorda bonusuri angajatilor societatii partenere sub forma de vacante turistice?Sint considerate in acest caz chelt.de reclama si publicitate?sau se trateaza ca si cheltueli de protocol.?
Societatea noastra are un contract de prestari servicii cu o firma din Olanda.angajatul nostru este delegat la societatea din Olanda pentru prestarea serviciilor astfel 60 zile calendaristice in Olanda vine in tara 6-10 zile si este trimis din nou 60 zile .Conform codului muncii are voie doar doua perioade de 60 zile??art.44.Ce se intimpla daca aceste perioade se succed respectiv 60 zile Olanda 1 saptamina in tara pe parcusul unui an,din punct de vedere fiscal este deductibila diurna?
O societate din Romania poate deschide punct de lucru in Olanda pentru prestarea de servicii catre o Societate Olandeza?Ce implicatii fiscale impune?
Am primit de la CASS o impunere din oficiu pentru veniturile din PFA,retroactiv pe 5 ani cu penalitatile aferente.In aceasta perioada am avut contract de munca si angajatorul a platit contributiile pentru sanatate,in paralel am realizat venituri si din Pfa.La art.257 alin.2lit.b se spune ca :"veniturile impozabile realizate de persoane din activitati independente care se supun impozitului pe venit;DACA acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia".As dori sa stiu daca este legal sa emita impunerea din oficiu retroactiv pe 5 ani in conditiile in care in aceeasi lege la art.222 spun ca:"fiecare asigurat are dreptul de a fi informat cel putin o data pe an,prin casele de asigurari,asupra serviciilor de care beneficiaza,A NIVELULUI DE CONTRIBUTIE PERSONALA SI A MODALITATII DE PLATA,PRECUM SI ASUPRA DREPTURILOR SI OBLIGATIILOR SALE".Multumesc CH.