Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... CASS fond de sanatate PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

CASS fond de sanatate PFA

Am primit de la CASS o impunere din oficiu pentru veniturile din PFA,retroactiv pe 5 ani cu penalitatile aferente.In aceasta perioada am avut contract de munca si angajatorul a platit contributiile pentru sanatate,in paralel am realizat venituri si din Pfa.La art.257 alin.2lit.b se spune ca :"veniturile impozabile realizate de persoane din activitati independente care se supun impozitului pe venit;DACA acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia".As dori sa stiu daca este legal sa emita impunerea din oficiu retroactiv pe 5 ani in conditiile in care in aceeasi lege la art.222 spun ca:"fiecare asigurat are dreptul de a fi informat cel putin o data pe an,prin casele de asigurari,asupra serviciilor de care beneficiaza,A NIVELULUI DE CONTRIBUTIE PERSONALA SI A MODALITATII DE PLATA,PRECUM SI ASUPRA DREPTURILOR SI OBLIGATIILOR SALE".Multumesc CH.
Contributia de sanatate este datorata in baza art. 257, alin. 3 din Legea nr. 95/2006.