avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Activitate dboana

Activitate dboana

Multumesc pentru raspunsuri.
Din pacate si "doamna" administrator este una din acele persoane pensionare care iubesc mai mult animalele decat oamenii, dar o sa incerc sa ma adresez presedintelui si apoi ma interesez la primarie.
Noi i-am dat afara din bloc cand am avut ocazia, dar sunt din nou invitati inauntru de locuitori mai vechi ai blocului, pe motiv ca ii apara de hoti. Astfel incat, seara cand ne intoarcem de la serviciu, ne intalnim din nou cu cainii pe hol.
Din acest motiv incerc sa gasesc o solutie legala, pentru ca altfel problema nu se rezolva definitiv.
Ma intereseaza si pe mine subiectul initial si anume cum putem scapa, legal, de cainii vagabonzi din scara blocului, unde sunt incurajati sa stea de catre cativa din membrii asociatiei de locatari.
Recunosc ca am o frica de caini deoarece acum 7 ani am fost muscata fara sa ii provoc in vreun fel, intr-un parc in miezul zilei, cainii venind de la o distanta de aprox 100 m special pentru a ataca, fara motiv, doar din cauza naturii lor de animale care isi reclama teritoriul!
Acum locuiesc intr-un bloc de 8 etaje intr-o zona f buna din centrul Bucurestiului, dupa ce am platit o suma imensa pe acest apartament, si sunt in fiecare zi terorizata ca cei 2 caini comunitari ar putea ataca atunci cand incerc sa ajung la usa apartamentului meu.
Nu inteleg de ce iubitorii de caini vagabonzi din bloc nu ii tin in casele lor. Nu am nicio problema cu cei care cresc caini in casa lor, este dreptul lor, sa ii tina in casa daca ii iubesc atat de mult.
Dar cainii lasati pe scara blocului latra si fac galagie la orice miscare a liftului sau a altor persoane, care probabil ii deranjeaza prin simpla prezenta.
Legat de faptul de a a-i hrani sau de a vorbi cu ei, nu inteleg de ce sunt conditionata la intrarea in blocul meu, sa vorbesc cu niste animale. Iar hranitul nu face decat sa incurajeze prezenta lor in bloc.
Suntem noi sub controlul lor, in loc sa fie invers.
Rog si eu pe cei care au trecut prin aceasta experienta si au gasit o rezolvare, sa ne anunte. Cu babele din bloc nu se poate discuta rational si tin sa amintesc din nou ca traim intr-o zona f scumpa a capitalei (Tineretului), unde te astepti sa gasesti o atmosfera civilizata.
Va rog sa ma ajutati cu o solutie legala si corecta pentru noi oamenii in primul rand.
Multumesc.