avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate moisa simona

Activitate moisa simona

Va rog ajutatima ,tatal meu a decedat acum 1an si4 luni ,in familie mai sunt o mama un frate si doua surori( cu mine 2), toti majori ,intrebarea este cum se imparte mostenirea si cu ce acte sa merg la notar avind in vedere ca titlul de proprietate e pe numele bunicilor (a parintilor tatei)deci nici el( tatal decedat) nu are acte pe numele sau, terenul pe care il administra si il foloseam era impartit doar intre ei fratii verbal fara acte doveditoare desi nu inteleg caci la primarie cand plateste mama impozitul e pe numele bunicilor dar nu am inteles niciodata pe ce suprafata se calculeaza si cum cine a dat masuratorile facute intre ei frati ( candva a detinut tatal titlul de proprietate a bunicilor,il avea tata acasa ,el mergea la primarie ca reprezentant al familiei dar cu cateva luni inainte de decesul tatei a venit o sora si la cerut cai trebuie si i la dat pe original nu o copie )deci in concluzie nu avem nici un act , unde sa ne adresam si ce sa facem sa putea intra in posesia actelor pentru a fi (in legalitate cu terenul si casa pe care o detinem)
Va rog sfatuitima .

Tatal meu a decedat acum 7 luni , ce trebuie sa fac si cui sa ma adresez pt dezbaterea mosteniri , in conditiile in care terenurile sunt pe titlurile de proprietate a parintilor lui