avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate Mirela8383

Activitate Mirela8383

Buna ziua!Un primar poate fi si asociat unic la un SRL?
Răspuns la discuția CAZIER
Condamnat la 2 ani si 6 luni inchisoare cu suspendare, deci asta e doar pedeapsa.Acum suntem deja in termenul de incercare.
Răspuns la discuția CAZIER
In hotarare nu scrie ca trebuie sa plateasca suma pana la o anumita data.Spune pur si simplu ca trebuie sa plateasca daune morale 27000 lei si cheltuieli de judecata si atat.Deci noi am presupus ca termenul curge de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti, adica 08.04.2008.Va multumim!
Răspuns la discuția CAZIER
Va multumesc pentru raspuns dna avocat.Deci sa inteleg ca nu ii mai cere nimeni socoteala pentru daunele morale(daca le-a platit sau nu???).Nu este si asta o conditie de reabilitare?
Răspuns la discuția CAZIER
Nu stiu in ce masura va aprecia instanta.El nu e muritor de foame dar nici bogat nu e.Are si niste rate de vreo 800 de lei/luna pe urmatorii7 ani facute tocmai ca sa se apere la proces(sa plateasca avocatul) - exista o sumedenie de chitante in sensul asta(de la avocat), are copil mic de 1 an, locuieste cu soacra.Lucreaza si el si sotia intr-adevar(impreuna castiga cam 3600 lei/luna) insa sunt o multime de cheltuieli.Adica nu are cum sa le plateasca alora suma si mai ales fara sa fie vinovat.Si asa a platit vreo 2400 lei cheltuieli judecata la stata degeaba.Am uitat sa precizez ca a fost scos nevinovat la toate instantele mai putin la cea suprema unde bineinteles ca spaga a invins si a pierdut.Pana si femeia de la finante (unde platea lunar cheltuielile de judecata) care a citit hotararea(nefiind de specialitate) a spus clar ca el n-a avut nicio vina singura lui vina a fost ca era de serviciu in noaptea aceea si ca trebuia neaparat sa se scoata un tap ispasitor.Si cum nu puteau fi condamnati cardul de medici(vinovatii de altfel).......a fost condamnat el.Eu ma intreb procurorul care a instrumentat cazul si judecatorul care l-a condamnat pe nedrept pot dormi noaptea linistiti cand stiu ca au distrus cariera si viata unui om??????
Discuție CAZIER
Buna ziua.Am urmatoarea dilema:fratele meu a fost condamnat la 2, 6 ani inchisoare cu suspendare pentru ucidere din culpa.A lucrat in MApn, a murit un subordonat in tura lui de niste boli pe care le avea de multi ani dar niciun medic nu i le-a depistat(pentru ca nu i-a interesat).Cert este ca el a ramas sa sufere pentru ceva ce nu a facut.Hotararea a ramas definitiva pe 8 aprilie 2008.Acum este in termenul de incercare.In 2012 ar trebui sa faca reabilitarea.Printre cheltuielile de judecata pe care a trebuiit sa le plateasca si le-a platit ar trebui sa plateasca si niste sute de milioane daune morale, pe care nu le-a platit pentru ca nu are de unde.Pentru aceste daune a intervenit prescriptia,(au trecut 3 ani , fara ca mama decedatului sa faca niciun demers)si din cate am aflat nu mai trebuiesc platite.Intrebarea mea este:in aceste conditii il reabiliteaza daca nu a achitat acele daune morale???Va multumesc!