avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate phenguyn

Activitate phenguyn

Buna seara,

Mama mea doreste sa cumpere o garsoniera, insa ea e plecata din tara.
Este posibil sa o cumpar eu, pe numele meu, iar cand ea se intoarce, sa o cedez ei, fara sa fac un contract de cumparare pe o anumita suma? (teoretic, banii cu care as cumpara-o eu sunt ai ei)
Daca da, cum pot face asta?

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra,

Ra
Si inca ceva. Daca m-ar plati pentru ce fac la firma cealalta nu ar fi pb atat de mare. Dar munca depusa intra in contul salariului meu (nu unul cu care te poti lauda) chiar daca activitatea de la cealalta firma nu are nici cea mai mica legatura cu ce fac la firma la care sunt angajata.
Am vb deja cu ei si raspunsul pe care l-am primit a fost ceva de genul "pentru ca esti angajata mea si faci ce iti spun eu sa faci."
Contract individual de munca.
Tocmai asta e problema. Ca nu am semnat niciodata un contract de detasare sau orice altfel de contract. De fapt, eu am aflat de la o fosta colega de servici "ca ma voi ocupa in continuare de...", iar actuala mea sefa mi-a spus, pur intamplator si in graba, ca s-au inteles ei doi, dupa aproximativ doua saptamani.
Eu nu mi-am dat acordul sa lucrez in continuare pentru el nici macar verbal, cu atat mai putin in scris.
Da, asta stiu. Dar vreau sa stiu si daca exista vreo modalitate prin care eu sa ma apar legal de riscul acesta, de a-mi face viata amara.
Buna ziua,

Am o curiozitate foarte mare. In luna octombrie a anului trecut m-am angajat la o firma cu capital strain, administrator roman.
In martie anul acesta seful meu a hotarat sa ma mute la o alta firma (deschisa tot de firma straina), care are ca director de societate pe sotia fostului sef.
Mentionez ca legal, intre cele doua firme nu exista decat o singura legatura: au fost creditati la deschidere de catre aceeasi firma.
Eu am acceptat sa ma mute, iar pe 04.04.11 mi-am depus demisia (semnata si acceptata si de fostul sef).
Problema este ca, desi din aprilie eu nu mai am nici o obligatie fata de firma unde am fost angajata pana atunci, fostul meu sef a facut o intelegere cu sotia lui, adica actuala mea sefa, ca eu sa lucrez in continuare si pt el (este vorba doar despre una din activitatile pe care le aveam cand eram angajata la firma lui).
Vreau sa stiu daca fostul sef sau actuala sefa ma pot obliga (dpdv legal) sa fac asta. Trebuie sa mentionez ca intre cele doua firme nu exista nici un contract/intelegere scrisa cum ca el ma poate "imprumuta" dupa cum are el nevoie, nici intre mine si firma la care am fost angajata si nici in actualul meu contract de munca (si fisa postului) nu scrie ca sunt obligata sa fac asa ceva.Daca poate, va rog sa imi spuneti si cum ar putea sa ma oblige, si cum as putea eu sa ma apar.
As dori sa stiu, deasemenea, daca ei doi ma pot obliga sa vin sambata la lucru (sa lucrez tot pentru el) chiar daca programul meu de lucru este luni-vineri orele 9:30-18.
Astept cu foarte mare interes raspunsurile dumneavoastra.
Va multumesc anticipat.