Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare bunuri imobile de catre copii parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare bunuri imobile de catre copii parintilor

Buna seara,

Mama mea doreste sa cumpere o garsoniera, insa ea e plecata din tara.
Este posibil sa o cumpar eu, pe numele meu, iar cand ea se intoarce, sa o cedez ei, fara sa fac un contract de cumparare pe o anumita suma? (teoretic, banii cu care as cumpara-o eu sunt ai ei)
Daca da, cum pot face asta?

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra,

Ra
Puteti face instrainarea prin act de donatie.
Daca banii sunt ai dansii si doreste o garsoniera pt dansa, sa va imputerniceasca sa cumparati in numele ei si pt dansa. Pt imputernicire, sa mearga la ambasada sau oficiu consular, sau un notar, acolo unde se afla.
Mama sa va imputerniceasca prin procura notariala ca pentru ea si in numele ei sa perfectati actele de vanzare-cumparare pentru imobilul respectiv.