avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate crisnichita

Activitate crisnichita

Domnule Tudorvaleriu, inainte de a fi acid in conversatia pe care o avem impreuna pe acest site va rog sa reveniti asupra postarilor mele si sa incercati sa vedeti si detaliile (printre altele si faptul ca sunt femeie si nu barbat). Am scris foarte clar ca inca nu a fost facuta aceasta nota interna. Doar mi s-a spus ca se va face.
Acest citat sincer nu il inteleg:
"Indemnizatia de concediu cuprinde in media zilnica si comisionul despre care vorbiti dvs. deci nu il puteti lua de doua ori; si in banii de concediu si separat."
Am spus eu ca as vrea de 2 ori banii din comision? Nu cred. Directorul general vrea ca pe perioada concediului sa iau doar salariul fix, fara comision. Cred ca am fost destul de clara. Vanzarile produsului meu merg in virtutea campaniilor gandite de mine si pe perioada cat am concediu (repet, nu sunt reprezentant vanzari si nici vanzator de magazin) si nimeni din firma nu munceste in locul meu cat sunt plecata (este vorba de un produs caruia i se face reclama pe TV, in ziare si pe alte canale massmedia, clienti sunand pentru comanda la nr de tel afisat, venind in magazinele noastre si farmacii sau comandand de pe site). Asa ca toata treaba o fac eu, cei care preiau comenzile nefacand altceva decat sa le proceseze. Va spun toate aceste lucruri pentru a clarifica nedumerirea unor forumisti care nu inteleg cum am eu vanzari pe perioada concediului si de ce as merita sa fiu platita pentru asta.
Intre timp situatia s-a rezolvat si s-a revenit asupra deciziei. Nu se mai aplica. Asa ca totul s-a rezolvat.
Si multumesc inca o data tuturor, cu sinceritate, pentru timpul acordat.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Nu ma supar absolut deloc ba chiar ma bucura faptul ca mi-au raspuns o gramada de persoane insa nu mi se raspundea la intrebare. Sincer, pana acum nu mi-am pus niciodata problema pana acum ca aceste comisoane nu sunt reglementate de Codul Muncii. Inseamna ca ele nu s-ar incadra la categoria de venituri permanente (indemnizatii, sporuri...) si atunci nu ar trebui platite pe perioada concediului. In actul aditional scrie doar la modul general procentul si precizarea faptului ca acesta va fi aplicat vanzarilor nete.
Motivata sa nu aceasta decizie din partea angajatorului, se pare totusi ca nu poate sa faca nimic fara ca eu sa imi dau acordul.
Multumesc inca o data!
Lucrurile sunt foarte clare. Acest comision imi este acordat in baza unui act aditional la CIM si unde este precizat ca beneficiez de procentul XXX din valoarea neta a vanzarilor produsului Y. Acest act a fost semnat de ambele parti, acum 2 ani de zile.
Nu stiu de ce se discuta atat de mult legitimitatea acestei decizii de a nu mai acorda comisionul pe perioada concediului, cand in Codul Muncii scrie destul de clar:
Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.

Masura inca nu a fost pusa in aplicare. Eu nu am fost de acord atunci cand m-a anuntat personal si am spus ca nu voi semna. Replica a fost ca se va face o nota interna pentru toti angajatii care lucreaza si pe baza de comision si ca nu va fi nevoie de semnatura mea. Aici cred eu ca este o problema si as vrea sa stiu din punct de vedere legal daca poate sa faca asa ceva.
Multumesc mult pentru raspunsuri. Revin totusi la intrebarea initiala (se pare ca nu m-am facut inteleasa):
Are dreptul angajatorul sa opereze modificari ale salariului printr-o nota interna? Nu ma intereseaza criza si motivele angajatorului ci strict raspunsul la intrebarea de mai sus.
Si inca ceva: beneficiez de acest comision de vanzari de 2 ani de zile si nu s-a pus pana acum problema sa nu fiu platita pe perioada concediului.
Functia mea in firma este de brand manager si toate vanzarile se datoreaza strategiei si campaniilor pe care le intitiez. Dilema este legata strict daca se poate modifica salariul DOAR printr-o nota interna (precizez ca in contractul individual de munca comisionul este procent din totalul vanzarilor nete fara a se face referire la concedii).
Multumesc!
Ce inseamna mai exact alineatul 2?
Buna ziua,

Astazi mi s-a adus la cunostinta de catre angajator ca incepand cu 1 Aprilie nu mi se va mai acorda comisionul din vanzari pe perioada concediului (fie el de odihna sau medical). Precizez ca beneficiez de un salariu fix specificat in contractul individual de munca cat si de comision din vanzari (reglementat printr-un act aditional la contract). Acest comision reprezinta un procent din totalul vanzarilor nete realizate.
Cand am spus ca eu nu sunt de acord si ca nu semnez aceasta modificare mi s-a spus ca nu este nevoie pentru ca se va face o nota interna prin care se va preciza ca toti cei care sunt platiti la comison nu il vor primi pe perioada concediului.
As dori sa stiu cat de legala este aceasta masura. Din cate stiu nici un drept salarial nu poate fi modificat fara semnatura ambelor parti...

Va multumesc!
Discuție TVA 9% sau 19%
In vederea comercializarii unui dispozitiv medical (inregistrat la Ministerul Sanatatii) destinat eliminarii durerilor de spate, se practica TVA de 9% sau 19%. Ce lege reglementeaza cota TVA aplicata dispozitivelor medicale?