avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Activitate irinucas

Activitate irinucas

Buna ziua,

Cum se face decontarea deplasarilor externe - diurna si cazarea?
Dar, diurna pe zi este cea stabilita prin HG 518/95 sau este pana la valoarea stabilita de lege?
(ex. 35 euro asa cum zice legea sau pala la 35 euro sa zicem 30 de euro)

Pentru cazarea la o persoana fizica se aplica HG 518/95, iar la revenirea in tara se va deconta 75% din plafonul de cazare pentru tara respectiva.
In acest caz ce documente justificative salariatul trebuie sa prezinte pentru contabilitate?
Plafonul pe zi este cel stabilit de HG?
exista o suma maxima pentru cazare?


Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Mutare la medic de familie
1) Iti recomand sa depui o copie dupa scrisoarea de recomandare cu adresa de inaintare si pe o copie a adresei de inaintare sa iti treaca numarul de inregistrare.
in cazul in care se rataceste sau nu primesti raspuns in 30 de lize sa poti sa revi la scrisoarea respectiva.

2) In cazul meu medicul de familie la care vreau sa ma mut s-a interesat la CAS si in cazul meu a fost gasita si o alta solutie.
Sa ma inregistreze ca pacient nou.
Trebuie sa ii aduc medicului de familie o adeverinta de salariat si o copie dupa buletin.
Si am scapat sa aleg sa caut in tot Bucurestiu un medic pe care nu il cunosc si nu stiu de unde sa-l iau.
Răspuns la discuția Mutare la medic de familie
facultatea am facut-o in alt oras.
adresa nu am schimbat-o, e aceeași de dinainte sa incep facultatea.

Intai trebuie sa aflu la cine sunt inscris si adresa cabinetului.
Nu am nici cea mai mica idee cine este.

Nu exista nici o posibilitate de verificare online?

Multumesc
Buna ziua,
Care sunt conditiile in care ma pot transfera la un medicul de familie la care am fost initial inscris?
Metionez ca in urma cu ceva ani am facut un control la camin unde locuiam.
Si ulterior m-am trezit ca nu mai apar pe lista doctorului meu de familie.

Cum pot sa aflu la ce medic sunt inscris si cum dau de el sa ma mut inapoi la medicul meu initial care are toate datele mele, fisa, istoric, imi cunoaste bolile?

Am depus de cateva ori cereri la casa de asigurai de sanatate (din judetul in care am domicilui) prin care am precizat ca renunt de buna voie la mediucul actual si vreau sa fiu reinscris pe lista medicului meu initial.

Nimic nu s-a schimbat pana in prezent.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc.