avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate ariana2

Activitate ariana2

Răspuns la discuția servitutea de vedere
Multumesc tuturor pentru interventie. Lucrurile par ceva mai clare acum si n-am stiut ca in octombrie 2011 va intra in vigoare noul Cod Civil. Sper sa se rezolve pana la urma.... . Va doresc o zi buna.
Buna ziua,
Va scriu in speranta ca imi puteti da si mie un sfat.
Locuiesc intr-o casa construita acum 50 de ani pe care am mostenit-o de la parinti. Casa se afla pe limita de proprietate si am doua geamuri situate la 2,50 m inaltime. Geamurile sunt mate si se rabateaza doar de sus in jos, nu se deschid altfel, si sunt geamuri relativ mici. In decurs de 50 de ani casa vecina a schimbat 4 proprietari. Cu niciunul dintre ei n-am avut probleme, insa proprietarii actuali ne fac zile negre sustinand ca nu avem voie sa avem geamuri inspre curtea lor. Acum cateva zile au acoperit geamrile noastre cu doua placi fixate intre zidurile geamului. Acum nu mai putem aerisi si nici lumina nu mai avem la baie si la bucatarie.
Intrebarea mea: Sub nici o forma nu vreau sa ajung la judecata, dar nici pe cale amiabila nu sper sa se rezolve problema. Exista vreo alta solutie prin care vecinii nostrii pot fi constransi sa dea jos placile respective si sa ne dea ei in judecata ei daca vor? (din pacate incearca sa ne faca zile negre pentru a ne determina pe noi sa initiem procesul).