avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate petit1979

Activitate petit1979

din pacate am facut acest lucru si conform legislatiei bulgare(ordinelor venite de la Sofia) am primit un certificat de rezidenta cu valabilitate de 6 luni desi am aplicat pe maxim posibil 5ani, explicatia fiind din partea autoritatilor ca au luat aceasta decizie in baza documentelor depuse la dosar(card european de sanatate cu perioada de valbilitate 6 luni). Doar probleme cu rezidenta, in schimb nu inteleg cum eu ca si administrator al societatii mele nu pot conduce autoturismul pe teritoriul tarii. Mai repede ma gindesc la un contract de leasing operational(inchiriere este exclus ca nu am statutul de servicii de inchiriere) dar e ca naiba pt. ca inregistrez venit in societate si nici nu mai pot deduce cheltuieli.
Buna seara
Am urmatorul caz: eu sunt administratorul si asociatul unic al unei socitati comerciale in Bulgaria, socitatea are inmatriculata un autoturism pe care il folosesc in interes de servici mai mult in tara. Problema care apare este ca nu vad in exceptiile legii propuse de guvern (celebra lege 90 zile) nici o incadrare pt. situatia mea

„(4) Autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state deţinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul, reşedinţa ori rezidenţa normală în România, nu pot fi conduse pe drumurile publice decât pentru o perioadă de maximum 90 de zile de la data dobândirii titlului şi nu mai mult de 90 de zile într-un an calendaristic.”

(4²) Prin excepţie, dispoziţiile alin.(4) nu se aplică autovehiculelor şi remorcilor:
a) înmatriculate pe numele persoanelor care le conduc în România;
b) cu care se efectuează, în condiţiile legii, transport rutier public de mărfuri sau persoane ori, după caz, transport în regim de închiriere sau serviciu de închiriere;
c) conduse de persoane fizice aflate în raporturi juridice de muncă cu persoanele pe numele cărora sunt înmatriculate acestea;
d) utilizate în baza unui contract de leasing.”

Singurul punct posibil este ,,c" dar administratorul(asociat unic) nu are in firma raport juridic de munca ; detinerea calitatii de salariat(contract de munca + salariu) in paralel cu exercitarea mandatului de administrator(mandat comercial + indemnizatie) nu este posibila
multumesc pt. opinia dvs dar tot nu stiu ce sa cred
Va rog sa ma ajutati cu o opinie, detin un autovehicul inmatriculat in italia al carui propietar sunt in baza rezidentei obtinute in italia. Vreau sa ma intorc in tara si as vrea sa pastrez numerele italiene din cauza taxei de poluare de la noi. Doar ca nu inteleg, intru sub incidenta art 82 alin. 4 cod rutier tinand cont ca am domiciliul declarat in italia dar am shi buletin cu domiciliul in romania?. Ce parere aveti?