avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate stefy2104

Activitate stefy2104

Da ,
insa daca nu este echitabil pt ambele parti nu este abuziv.
In instanta pot chema vanzatorul,iar el poate depune marturie cum ca
ia fost data o ora (in fata mea si a lui),iar apoi a fost sunat si chemat mai devreme.

Nu inteleg cum ei pot avea exclusivitate pe un produs pe care nu au un accept scris din parte proprietarului(nu se poate incadra la inselaciune?)

In conventie sunt:
art1 parti participante;EI SI EU
art 2 obiectul conventiei-(foarte vag si ambiguu)"depunerea de diligente din partea lor pt identificarea unora sau a mai multor oferta imobiliare care sa corespunda cerintelor beneficiarului,astfel:prospectarea pietei imobiliare in vederea identificarii ofertelor imobiliare;prezentarea informatiilor relevante catre beneficiar si organizarea de vizionari imobiliare pt beneficiar(dar cerintele mele nu sunt stipulate nicaieri in conventie, nu prea e corect).

art. 3 durata 12 lunisau pana la semnarea unui antecontract sau contract de vanzare-cumparare pt unul din imobilele
prezentate la anexa 1.Daca in 12 luni nu se semneaza nimic Conventia devine nula.

art. 4pretul serviciilor
pretul este de 2.5% plus TVA din pretul fiecarui imobil prezentat de ei.Beneficiarul are posibilitatea de a negocia
pretul serviciilor ,in ceea ce priveste termenele de plata si modalitatile de plata ale acestuia.
pretul se datoreaza din momentul si ca efect al semnarii antecontractului sau in lipsa lui la data incheierii contractului de vanzare cumparare.
pretul se plateste de catre mine exclusiv pt imobilul de la anexa 1 aflat la adresa ce ia fost prezentata.

art. 5 obligatiile prestatorului
sa prospecteze prin mijloace specifice ,piata imobiliara in vederea identificarii unor oferte imobiliare apropiate preferintelor beneficiarului.
sa prezinte informatii despre oferte de vanzare imobile,sa organizeze vizionari pt imobilele selectate impreuna cu beneficiarul si sa il asiste pe acesta in vizionarea lor.
sa furnizeze beneficiarului informatiile solicitate privind imobilele prezentate spre vizionare.
sa nu utilizeze datele personale ale beneficiarului in scopuri de marketing sau sa nu cedeze aceste date catre terti.

art.6.obligatiile beneficiarului:
anterior efectuarii vizionarii imobiliare,beneficiarul trebuie sa informeze reprezentantul agentiei daca oferta imobiliara respectiva ii era deja cunoscuta si in acest caz sa refuze semnarea conventiei si vizionarea imobilului resprectiv
daca beneficiarul nu informaza agentia ca ofera imobilaira ii era deja cunoascuta si accepta vizionarea aceasta este in drept sa incaeze sumele stabilite in conditiile conventiei.
pentru prezentarea unei oferte imobiliare cel putin unul dintre beneficiari de la art.1 semneaza in anexa nr 1 recunoscand ca acesta este reprezentantul sau exclusiv in aceasta intermediere.
sa nu trateze direct /indirect si nici prin alt intermediar cu ofertantii prezentati de prestator.
sa achite prestatorilor pretul serviciilor cel putin la data semnarii contactului de vanzare-cumparare.
Pretul serviciilor nu include alte cheltuieli legate de tranzactionarea imobileleor specificate ina nexa nr 1 a prezentei conventii

art.7.CALUZE DIVERSE:
Proba preturilor prezentate ,necesare calcularii pretului serviciilor ,se face prin oricare din urmatoarele:pretul cuprins in antecontactul de vanzare-cumparae,pretul cuprins in contactul de vanzare-cumparere,pretul prevazut in anexa nr 1 ,copii /extrase ale cartii funciare (la noi pretul nu coincide cu pretul din contractul lor de vizionare)
Dovada identificarii de actre prestator a ofertei imobiliare acre corespunde preferinteleor beneficiarului o repreznta incheierea antecontactului de vanzare-cumparare sau direct a contactului de vanzare -cumparare,realizandu-se astfel finaliatatea conventiei .
celellate eventuale servicii ale prestatorului (consultanta imobiliara profesionala,consiliere si publiciate imobiliara,redactare si semnare contacte,asistenta la negociera pretului ,mediera conflictelor asistenat procedurala la intocmirea acteler )sunt oferite cu titlu gratuit la solicitarea beneficiarului si nu sunt incluse in reptul serviciilor.
beneficiarul accepata ca incheiera antecontactului si/sau a contactului de vanzare/cumparare pt imobilelel prezentate de porestator se poate realiza numai in prezenta agentiei.
orice intelegere separata ,realizata intre beneficiar si ofertanti prezentati de prestator fara acordul scris si prezenta reprezentatului prestatorului,nu-l scuteste pe beneficiar de la plata pretului serviciilor si a penalitatilor de intarziere .Aceasta regula se aplica si daca o alta persoana reprezentata sub orice forma de benefiar sau acre a luat la cunostinta de imobile prin intermediul beneficiarului(ruda de orice grad, afin,sot ,colaborator,prieten,persoana juridica in cadrul acreia activeaza sub orice forma beneficiarul,persoana insotitoare la vizionare,denumite persoane interpuse)semneaza un antecontact si /sau un contact de vanzare cumparare a vreunuia dintre imobilele prezentate de prestator .In aceste sitauatii plata pretului serviciilor este justificata de faptul ca obligatiile prestatorului au fost indeplinite iar finalitatea conventiei s-a realizat prin semnarea de catre beneficiar sau de persoana interpusa a unui antecontact si/sau a unui contact de vanzare /cumparare a vreunuia dintre imobilele prezenatte la anexa nr 1.

Urmatoarele motive nu pot fi invocate de catre beneficiar pt.a nu platii sumele prevazute in conventie :1)beneficiarul a mai vizionat imobilul pe cont propriu;2)beneficiarul a mai vizionat imobilul cu un alt intermediar ;3)beneficiarul a mai vizionat imobilul(pe cont propriu sau cu un alt intermediar la un alt pret decat cel din anexa nr 1).Prin exceptie de la art.7 pctul 2(dovada identificarii de catre prestator ...)daca dupa semnarea contactului de vanzare cumparare,contactul de vazare cumparare nu se incheie la data limita prevazuta in antecontact sau daca beneficiarul doreste desfiintarea antecontactului,beneficiarul va achita prestatorului o compensatie pt.serviciile de intermediere imobiliare prestate,compensatie agreata de comun acord ca fiind jumatet din pretul serviciilor ce s-ar fi paltit daca tranzactia s-ar fi incheiat .
Partile pot denunta unilateral conventia in termen de 5 zile lucratoare de la semnarea sa si doar inainte de prezentarea catre beneficiar a adrsei ofertei imobiliare printr-o notificare scrisa transmisa celeilate parti sau prin fax sau prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Partile pot solicita reziliera conventiei pt.cauze de neexecutare culpabila a obligatiilor asumate de cealalta parte.;In acest scop partea care solicita reziliera va transmite celeilate parti o notificare ,prin scrisoare recomandata ,cu cel putin 30 de zile anerioare datei propuse pentru reziliere.Rezilierea se produce doar in baza acordului exprimat in scris de ambele parti.Rezilierea conventiei are efecte numai pentru viitor si nu inlatura obligatiile financiare generate din prestarea serviciilor anterior rezilierii.
In caz de neplata la termen a sumelor datorate , in conditiile conventiei ,beneficiarul este de drept pus in intarziere fara indeplinirea vreunei formalitati prealabile si va plati prestatorului pe langa sumele datorate ,penaliati de 0.5% pe zi.calculate la valoarea intregului debit catre agentie,pana la achitarea integrala a acestuia.Penalitatile de intarzierenu pot depasi cuantumul sumei asupra careia au fost calculate.
Aceleasi penalitati vor fi suportate de catre prestator in cazul neexecutarii in mod culpabil a obligatiilor asumate conform art 5 din conventie.
Orice litigiu decurgand din prezenta conventie sau avand legatura cu aceasta se solutioneaza pe cale amiabila .In caz contrar ,litigiul se va solutiona de catre instantele judecatoresti competente pe a caror raza teritoriala se aflasediul social al prestatorului.
Partile au obligatia de asi comunica reciproc orice schimbare de domiciliu/resedinta/sediu imediat ce o astfel de schimbare intervine.

art 8. forta majora
Forta majora exonereaza de raspundere partea care o invoca si o dovedeste conform legii ,pe toata durata producerii acesteia .Sunt considerate cauze de forta majora imprejurarile independente de vointa partilor ,imprevizibile si de neinlaturat ,si care atrag imposibilitatea absoluta de executare totala sau partiala a obligatiunilor contractuale.Partea care invoca forta majora are obligatia ca in termen de 5 zile de la aparitia acesteia sa o aduca la cunostinta celeilalte parti printr-o notificare scrisa.

Prezenta conventie (inclusiv anexa 1) afost incheiata astazi xxxx in 2 exemplare care dupa ce au fost citite personal fata-verso ,intelese ca atare ,aprobate si semnate au fost inmanate unul beneficiarului si unul prestatorului.(nu am primit nici un exemplar!!!!!)



Dupa toate aceste prevederi am vreo sansa?
Daca nu ,am vreo sansa sa negociez suma ceruta de ei (comision plus penalizari)la intalnirea pe cale amiabila.



Ce am semnat eu este o "CONVENTIE DE PRESTARI SERVICII INTERMEDIERI IMOBILIARE NR XX"plus o anexa cu date despre apartamentul in cauza (cu cateva erori in descrierea generala-suprafata respectiv faptul ca nu este mobilat iar apoi 2 raduri mai jos ca ar fi mobilat)

Ei isi intemeiaza pretentiile in baza dispozitiilor art. 720 si urmatoarele Cod Procedura Civila si art. 969 Cod Civil,atasandu-mi conventia si extrasul de carte funciara.
Prin urmare dacă vânzătorul nu a consimţit la reprezentarea sa de către agenţia imobiliară, aceasta din urmă nu are nicio bază legală în a solicita un comision.
Adevarat sau nu?
Inca ceva.
Ce am eu de la agentie este o hartie scanata care are titlul de Conventie prestari servicii si intermedieri imobiliare.Asta este contractul de care ma intrebati?
Corect ,
ei au scos anuntul cu imobillul in cauza de la vanzare,nu eu,

Ei nu au tinut legatura cu mine,ii rog sa dovedeasca contrariul.
Ei m-au dezinformat spunandu-mi telefonic ca proprietarul a schimbat pretul.

Eu am cautat,prospectat piata,(inca 6 saptamani)am pus anunturi in zona respectiva dupa semnarea contractului.

Produsul cumparat de mine nu are caracteristici identice cu cele ale produsului contractat cu agentia,un element esential fiind pretul,(desi am cerut x ei mi-au dat in fisa de viziionare x plus 10% iar in extrasul de carte funciara este trecuta suma x minus 5%).De aici rezuta ca agentia nu si-a indeplinit obligatiile ba chiar ma intarziat sa actionez(dupa 6 saptamani am semnat cu proprietarul)

Eu,am o copie scanata a contractului de vizionare primita de la avocatii lor.
Dar orice comision cerut pe un produs pe care nu ai niciun drept sa il intermediezi devine nul.
Eu am fost corect si am astepta ziua in care trebuia sa ma prezin la sediul lor sa semnam "niste acte" impreuna cu proprietarul dar cei de la agentie m-au sunat si mi-au spus ca nu mai are loc vanzarea pt ca vanzatorul cere mai mult.
Nu am cumparat prin ei deoarece proprietarul nu a mai vrut sa semneze (cu agentia),
doarece ii cereau un comision prea mare.
Buna ziua,
daca semnezi in calitate de cumparator o conventie de prestari servicii de intermedieri imobiliare, ce ti se poate intampla?
Mentionez ca am semnat doar eu ca si cumparator insa vanzatorul nu avea nimic semnat cu accea agentie.
In conventie se precizeaza ca am posibilitatea de a negocia(dar nu asupra procentului- cum ma informat agentul imobiliar)ci doar a termenelor si modalitatilor de plata.

In conventia de prestari -servicii de intermedieri imobiliare mi-au trecut la :"PRET CERUTDE OFERTANT suma x iar eu l-am luat la o alta suma (se poate dovedi prin extrasul de carte funciara)

Nu mi-a fost inmanata la data semnarii CONVENTIA in cauza.(se poate dovedi?)

Va rog un raspuns, avizat, urgent!Pot sa ma dea in judecata si daca da castiga sigur?

Ce pot sa fac in apararea mea?