avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce valoare are CONVENTIA DE PRESTARI SERVICII DE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce valoare are CONVENTIA DE PRESTARI SERVICII DE INTERMADIERI IMOBILIARE?

Buna ziua,
daca semnezi in calitate de cumparator o conventie de prestari servicii de intermedieri imobiliare, ce ti se poate intampla?
Mentionez ca am semnat doar eu ca si cumparator insa vanzatorul nu avea nimic semnat cu accea agentie.
In conventie se precizeaza ca am posibilitatea de a negocia(dar nu asupra procentului- cum ma informat agentul imobiliar)ci doar a termenelor si modalitatilor de plata.

In conventia de prestari -servicii de intermedieri imobiliare mi-au trecut la :"PRET CERUTDE OFERTANT suma x iar eu l-am luat la o alta suma (se poate dovedi prin extrasul de carte funciara)

Nu mi-a fost inmanata la data semnarii CONVENTIA in cauza.(se poate dovedi?)

Va rog un raspuns, avizat, urgent!Pot sa ma dea in judecata si daca da castiga sigur?

Ce pot sa fac in apararea mea?
Cel mai recent răspuns: mdaliana , utilizator 17:07, 14 Septembrie 2011
Daca ati cumparat prin intermediul lor veti fi obligat la plata comisionului de instanta.
Celelalte aspecte nu se pot analiza decat dupa studierea contractului.
Mergeti insotit de un avocat la ei ca sa lamuriti problema si sa va dea o copie dupa contract.
Nu am cumparat prin ei deoarece proprietarul nu a mai vrut sa semneze (cu agentia),
doarece ii cereau un comision prea mare.
Dar vizionarea apartamentului ati facut-o cu agentia dupa ce ati semnat contractul cu ei?
Va trebuie neaparat contractul pentru a se analiza si interpreta clauzele contractuale.
Eu,am o copie scanata a contractului de vizionare primita de la avocatii lor.
Dar orice comision cerut pe un produs pe care nu ai niciun drept sa il intermediezi devine nul.
Eu am fost corect si am astepta ziua in care trebuia sa ma prezin la sediul lor sa semnam "niste acte" impreuna cu proprietarul dar cei de la agentie m-au sunat si mi-au spus ca nu mai are loc vanzarea pt ca vanzatorul cere mai mult.
Cu corectitudinea se poate pierde in justitie.Procesul se va judeca pe baza clauzelor contractuale si pe baza probelor.

Alte discuții în legătură

Intermediere geogeorge geogeorge poate o agentie sa impuna printr-un contract de intermediere vanzatorului sa nu vanda apartamentul unei persoane neprezentate de agentie??mai ales,atat timp ... (vezi toată discuția)
Contract de intermediere geogeorge geogeorge buna ziua, va rog,daca ma puteti ajuta cu urmatoarea chestiune: daca o persoana X vrea sa cumpere un apartament si ia legatura cu o agentie imobiliara ca ... (vezi toată discuția)
Conditionarea vanzarii unui apartament de plata comisionului la agentie alpet alpet As vrea sa stiu care este parerea unui jurist despre urmatoarea situatie: Am gasit un apartament oferit spre vanzare de catre o agentie, pe un site de ... (vezi toată discuția)