avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1253 soluții astăzi
Forum Activitate elypratza

Activitate elypratza

Mama mea era asigurata medical prin tata, care era pensionar . Mama nu are pensie.
Tata a decedat recent si ea are probleme de sanatate, ce trebuie facut? Ramane in aceiasi asigurare, ca coasigurat poate beneficia de servicii, efectiv nu stiu cum trebuie procedat. Daca ma puteti ajuta sa ma initiati ce as putea face in cazul mamei mele, in varsta de 79 ani.
Tatal meu a decedat recent , 3 zile in urma si fratele meu doreste sa locuiasca cu mama sa aiba grija de ea fiind divortat, si doreste sa ia in stapanire proprietatea, apartamentul parintilor mei, el fiind preferatul mamei, iar eu al tatalui meu.
Tata a dorit ca apartamentul sa fie 1/2 la cei care mostenesc adica eu si fratele meu. Pana sa moara eu am ajutat parintii cat am putut finaciar si am cauta sa le asigur comfort de viata, dar dupa ce fratele meu a vazut ca tata se duce s-a grabit sa intre in posesia banilor economisiti de ei si acuma vrea sa o puna pe mama sa semneze la vanzarea apartamentului el pretinziand ca are grija ei.
In acest caz eu ca mostenitor ce ar trebui sa fac ori ce proceduri sunt legale? Sa deschid act succesoral? nu stiu cum ar trebui procedat?
Va multumesc
Discuție Informare
Sunt casatorita de 40 de ani, si locuim in Canada.
Sotul meu nu a mai lucrat in ultimii 10 ani, si a obtinut o pensie medicala pe motive de boala domeniul psihiatric.
In 2010 el a fost in Romania pentru a pune acte de pensionare si a intalnit o femeie cunoscuta pe internet site.....o femeie care nu are servici e pensionata din tinerete, de o viata, fiind bolnava cu ciroza, vitiligo si multe altele....ea nu stie nici o limba straina, este inculta, si nu poate avea grija de el ,dar el zice ca e indragostit de ea si cum el are probleme emotionale grave si e comfuz in a lua decizii si mai ales uita mereu .... acuma nu stie daca o iubeste sau ma iubeste pe mine...dar e hotarat sa se separe, de mine, sa divorteze ca sa ramana la cei 65 aniai lui, cu femia escroaca, cea de de 40 ani.
Mentionez ca sotul meu, are tot felul de probleme de prostata si nu mai poate fi eligibil nici pentru sex, dar el e atras de aceasta femeie care ii vrea pensia de Canada sieventualii banii din vanzari de proprietati care sunt in numele lui, si ea sa il foloseasca in servicii, fiind bolnava si neputincioasa,....mi se pare ridiculossi mai ales dupa ce am muncit o vita sa ajung sa fiu escrocata de o asemenea femeie, care ma distruge si familia mea deasemenea.

Am incercat sa-i explic sotului meu ca este comfuz cu ce face, si ca noi ne iubim si suntem o familie frumoasa si avem si o nepotica, si ca nu ramane decat sa ne iubim , sa mergem la biserica sa ne rugam Bunului Dumnezeu si sa ingrijim de noi si nepotica. Sotul meu insa e continuu ademenit si in mod foarte elegant pot spune, de o femeie escroca care vrea banii nemunciti, si asa pana acuma, aceasta femeie, a reusit sa obtina de la sotul meu,numai in cateva luni, adica de la Dec. 2010 si pana acuma Iulie 2011, aproape 15,000CND, banii pe care sotul meu nu mai are cum ii plati din pensia lui umila, si vin platile de la banci in dreptul meu... adica al nostru, contul fiind comun,si neputand sa il separam acuma.

Sotul meu sfatuit de ea sa se separe, divorteze, vrea sa divorteze si eu nu vreaupentru ca eu il iubesc,si in plus nu concep divortul mai ales la 60 ani ai mei, si pe motive religioase, fiind orthodoxa, si nici macar nu consider ca ar exista vre un motiv de divort, afara ca sotul meu e bolnav si nu mai judeca,si e pacalit de aceasta femeie escroaca.


Intrebari:

1. Doresc sa stiu ce legalitate exista in Romania impotriva unor persoane care pe internet se ocupa de ademenit batranii, persoane bolnave invarsta, care joaca rolul amantelor, perfect, si carele ia banii..si asa mai departe.

In Canada se numeste harrasment la adresa bataranilor care daca sunt sedusi emotional, psihologic, se considera crima, si daca se dovedeste ca au acesti batrani cu dezability sunt pacaliti, se pedepseste de lege....In Romania exista o asemenea lege?

2. Daca el , sotul meu vrea sa divorteze, si noi suntem casatoriti in Romania 1972, el poate divorta daca eu nu accept? Acolo in Romania? aici in Canada?

3. Daca el se separa de mine si ma lasa cu casa de platit si alte multe datorii la banci, eu singura neputand acoperi cheltuielile cum trebuie sa procedez? ...ce se poate face? Toate acestea puteam sa le acoperim impreuna....

4. In ultima vreme sotul meu a fost agresiv, mi-a vorbit urat si harassat,din cauza comvorbirilor telefonice si influientelor asupra lui facute de aceasta femeie, eu am inceput sa fiu extrem de speriata, timorata, imi e tare frica, imi tremura mainile, si sunt foarte depresata, adica plang fara oprire,nu pot dormi normal si nu pot sa mai lucrez, avand servici medical si lucrand cu publicul...imi dau seama cat de mult il iubesc, am inceput sa am crize de gelozie, dar stiind ca el nu e devina si e si bolnav, cine ma poate ajuta? ce pot face?

5. Am contact-o pe acea femeie si am rugat-o sa il lase in pace ca e casatorit si bolnav, ca are famile compusa din 2 baieti, si ca familia v-a tine cont de aceasta situatie, sa renunte la el si mai ales ca acea femeie se pretinde crestina si merge la biserica, dar s-a dovedit ca e escroaca. Se poate publica un articol in marile ziare sa se cunoasca preocuparile unor femei escoace care ademenesc barbatii batrani,si distrug familiile? Unde? am nevoie sa prezint public situatia, care este mult mai grava, sotul meu fiind si santajat de ea ca a lasat-o gravida si i-a platit 5000CND pentru avort!!!! care nu se stie daca a fost un avort????

6. Aceasta femeie, il invita sa ii dea ajutor financiar pentru casa ei de la tara care e insalubra, pentru bolile ei capatate datorita unei tineretii de destrabalare( betii=ciroza)si fara servici sau sa invete carte...ea avand niste scoli pe la seral.....dar in schimb e perfect versata sa foloseasca situri de computer unde are racolati numai batranii peste 55 ani pe care ii foloseste...
As dori sa o chem in judecata pe aceasta femeie,care mi-a distrus viata si batranetea, linistea si sanatatea, si daca exista vreo o lege In Romania, in materie?

In legatura cu multe alte intrebari si probleme as dori sa fiu contactata daca se poate la elysa777@yahoo.ca.

Va Multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi, raspunsuri care m-ar ajuta sa trec aceasta perioada ingrozitor de grea si sa imi mentin sotul alaturi de mine si in ingrijirea mea, si in familie.
Mama sotului a decedat cu Alhzimer cativa ani in urma, sise poate ca sotul meu asa cum are simptomele, sa mosteneasca genetic boalaa mamei, el este inca in investigatii aici in Canada pentru aceasta afectiune.

Va multumesc
Ely