avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Mama a fost asigurata medical, tata fiind pensionar, ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Mama a fost asigurata medical, tata fiind pensionar, dar tata a murit, ce e de facut?

Mama mea era asigurata medical prin tata, care era pensionar . Mama nu are pensie.
Tata a decedat recent si ea are probleme de sanatate, ce trebuie facut? Ramane in aceiasi asigurare, ca coasigurat poate beneficia de servicii, efectiv nu stiu cum trebuie procedat. Daca ma puteti ajuta sa ma initiati ce as putea face in cazul mamei mele, in varsta de 79 ani.
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 15:53, 15 Iulie 2012
Trebuie sa o luati dvs ca si coasigurat daca sunteti angajat.Depuneti la locul de munca urmatoarele acte:
-un certificat care sa ateste ca nu are niciun fel de venituri proprii de la administratia financiara din judetul unde locuieste
-copie dupa certificatul dvs. de nastere
-copie dupa actul de identitate al mamei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurare nanonano nanonano Buna ziua , As dori sa stiu in ce conditii o pot lua pe mama mea coasigurat. ce acte imi sunt necesare atat mie cat si pentru mama . exista posibilitatea ca ... (vezi toată discuția)
Pot sa fiu coasigurat daca detin un teren? ladyana ladyana Buna ziua, Detin teren , dar acesta nu este lucrat...e parloaga...Pot sa fiu coasigurata?nu am nici un venit... Multumesc.. (vezi toată discuția)
Asigurare in sistemul public de sanatate camellia_camy camellia_camy As dori sa va rog daca se poate sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare: In cazul in care sotia este incadrata cu carte de munca si plateste asigurarile la ... (vezi toată discuția)