avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurare

Buna ziua ,
As dori sa stiu in ce conditii o pot lua pe mama mea coasigurat. ce acte imi sunt necesare atat mie cat si pentru mama . exista posibilitatea ca angajatorul sa imi refuze luarea mamei ca si coasigurat? multumesc
Cel mai recent răspuns: nanonano , utilizator 10:31, 30 Octombrie 2014
Buna ziua,
Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
Documentele necesare sunt:
1. copie dupa cartea de identitate sau buletinul de identitate
2. document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie, certificat de nastere);
pentru asiguratii pensionari:
3. copie dupa decizia de pensionare;
4. copie dupa ultimul talon de pensie;
5. declaratie pe propria raspundere a coasiguratului ca nu realizeaza venituri proprii;
6. declaratia pe propria raspundere a asiguratului prin care aceasta declara ca il are in intretinere pe coasigurat
7. dovada achitarii contributiei la asigurarile sociale de sanatate la zi, de catre asigurat.
Adeverinta este valabila 3 luni.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Octombrie 2014
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
multumesc frumos pentru raspuns. dar nu am inteles daca angajatorul meu ar putea sa imi refuze sa o iau pe mama ca si coasigurat?. pt ca am inteles ca trebuie sa anunt angajatorul inainte de a face aceste demersuri si inca ceva acele declaratii pe propria raspundere sunt standard adica se ridica de la cas sau o simpla declaratie scrisa de noi.
1. Angajatorul nu va poate refuza deoarece el nu plateste nimic in plus.

2. Depuneti la angajator urmatoarele acte:
-cerere depusa de angajat prin care solicita acest lucru;
-declaratia data pe propria raspundere precum ca are mama in intretinere;
-actele doveditoare ca este mama dvs.
-carte de identitate a mamei;,
-adeverinta eliberata de Administratia Financiara din care sa rezulte faptul ca mama nu realizeaza venit.

3. Angajatorul va elibereaza apoi adeverinta de asigurat in care mama figureaza in calitate de coasigurat al dvs.
Va multumesc frumos pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare medicala kiyosaki kiyosaki Eu sunt angajat. Sotia nu lucreaza si vrea sa beneficieze de servicii medicale. Care sunt caile de a beneficia de servicii medicale in calitate de asigurat? (vezi toată discuția)
Cum obtin calitatea de coasigurat sanatate paulini_iolanda paulini_iolanda Sunt pensionara, iar mama mea nu are niciun venit, eu o intretin, dar nu locuim la aceeasi adresa. Pot sa o fac coasigurat? Ce acte sunt necesare? Multumesc (vezi toată discuția)
Cine beneficiaza de asigurare cass gabriela06072002 gabriela06072002 Buna ziua. Recunosc ca imi este o oarecare jena pentru intrebarea care urmeaza s-o pun. De asemenea recunosc ca nu cunosc legislatia in domeniu. Dar imi aduc ... (vezi toată discuția)