avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate stefanjr

Activitate stefanjr

Multumesc pentru raspuns dar daca imi puteti spune putin mai in detaliu ce fel de demersuri trebuiesc facute as fi recunoscator. O zi buna
Am avut ghinionul ca masina pe care o detin sa fie lovita de o masina inmatriculata in Bulgaria si a carui sofer avea asigurare RCA/Carte verde de Bulgaria pe numele fostului propietar valabila.
Masina mea era parcata regulamentar si rezultatul accidentului...dauna totala.

Am facut toate demersurile pentru a imi recupera dauna...politia, care a constatat daunele si vina soferului dupa care am fost la asiguratorul corespondent din Romania [editat] la care am deschis un dosar de daune. Pana aici totul a decurs fara probleme. Mi s-a facut o estimare la care am fost de acord si urma sa mi se transfere banii.


Problema a intervenit cand asiguratorii bulgari [editat] au refuzat sa-si asume responsabilitatea in acest caz intrucat masina a fost vanduta unui cetatean roman si nu a fost reinmatriculata in Romania conform Art. 5 din Prealbul si Art. 1 Pct. D din Directiva 2009/103/EC iar dosarul meu v-a fi inaintat catre BAAR (Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din Romania) acest lucru mi s-a comunicat printr-un e-mail de catre [editat].

Este normal asa ceva ?
Ce demersuri mai am de facut pentru a imi fi solutionat cazul cat mai curand ?
Asiguratorul bulgar ar fi un tert in cazul de fata si banii trebuie recuperati de la [editat]?
Apreciez tot ajutorul pe care il pot capata.
Multumesc anticipat.