avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate Carlla

Activitate Carlla

Discuție Partaj divort
Nu stiu daca am deschis topicul acolo unde trebuie dar sper sa fie ok, daca nu o sa rog moderatorii sa-mi mute topicul.

Am o singura intrebare: "Cine cu ce se alege dupa divort?"

Parintii mei sunt casatoriti de 28 de ani. Tata a cumparat apartamentul imediat dupa ce a venit de la tara la oras in rate. Dupa casatoria cu mama mea amandoi au platit rate la apartament pana a fost achitat complet dar pe titlul de proprietate este trecut doar tata.
Pe parcursul casatoriei amandoi au adus bani in casa si au renovat-o de cate ori a trebuit. De cativa ani mama este singura care plateste cheltuielile la casa, aduce mancare in casa, etc. Tata isi tine banii pe card, ii foloseste atunci cand are el nevoie de ceva sau se strica ceva in casa. In ultimul timp tatal meu a inceput sa bea foarte mult, mai bine zis in fiecare zi (daca e o zi pe saptamana treaz e mult); ne critica si urla la noi de cate ori are el chef indiferent daca e bine ce zice sau nu, ba chiar ne ameninta ca ne scoate afara din casa.
Eu cu sora mea suntem majore, sora este casatorita si sta la casa ei. Eu cu mama locuim aici, impreuna cu el. Eu nu lucrez (sunt studenta), doar mama si tata.
Daca mama ar vrea sa divorteze de tata, mama sau noi (copii lor) avem drept la partaj, si daca da...cum s-ar imparti acesta? - am mai citit pe internet dar nu prea am inteles multe.

Va multumesc frumos, astept raspunsuri de la voi.