avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate Aduta_22

Activitate Aduta_22

Buna ziua!
As avea si eu nevoie de un sfat. Mama mea s-a pensionat de curand si a aflat ca poate beneficia de o pensie mai mare daca aduce adeverinta ca a facut scoala postliceala la zi. Mentionez ca ea a fost educatoare si a facut Scoala Postliceala pentru Educatoare de la Giurgiu. Are diploma de studii in original, dar la Casa de Pensii i s-a spus ca are nevoie de o adeverinta in original, in care sa se specifice ca a facut scoala la zi. Din cate am inteles, acea scoala nu mai exista si nu stie de unde ar putea sa ia o astfel de adeverinta. Stie cineva cum ar putea sa rezolve aceasta problema? Multumesc!
Buna ziua!
Am si eu o problema cu care ma confrunt datorita incompetentei unor functionarilor. Am nascut in decembrie 2010, dosarul pentru indemnizatie a fost depus pe data de 14 februarie 2011 si nu am primit nici pana azi vreun ban de la stat. Am mers la primarie sa intreb care este problema si mi s-a spus ca a fost pierdut dosarul facut de mine in februarie. Am fost sfatuita sa nu fac scandal, sa refac dosarul ca voi primii banii retroactiv in luna urmatoare. Am refacut dosarul, a trecut luna si inca nu am primit vreun ban. Voi depune o plangere, pentru ca dosarul meu a fost inregistrat in februarie cand l-am depus, apoi nu stiu ce ar mai trebui sa fac. Mi se pare revoltator ceea ce s-a intamplat, copilul are aproape 8 luni si traim toti din salariul sotului. As vrea sa va intreb ce ar trebui sa fac in continuare? Sunt hotarata sa merg in instanta daca e nevoie pentru ca e dreptul meu sa primesc acei bani.