avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate rbarbulescu

Activitate rbarbulescu

Multumesc pentru raspuns totusi:
1: In ultima factura s-au exprimat strict la taxa de reziliere nu si la plata lunilor ramase in contract sau bonusul oferit de ei.
2:Bonusul de 50E daca l-ar cere s-ar impartii la 24 de luni iar restul ar trebui sa il platesc respectiv 23E.
Aceasta este dilema in care sunt eu, pentru ca as dori sa ii chem eu pe ei in instanta si sa le cer despagubiri pentru numeroasele facturi trimise dupa incetarea contractului(am mai primit 2 inainte de cea cu taxa de reziliere

Buna ziua,

In anul 2008 am facut un abonament la cosmote pe o perioada de 1 an. In anul 2009 am prelungit contractul pe 2 ani iar Cosmote mi-a oferit 50E drept „rasplata” sau „bonus” pentru a imi cumpara accesorii,telefon sau minute in retea. Am achizitionat un telefon la care am participat cu inca 150ron.
In anul 2010 decembrie am renuntat la abonament portand numarul in reteaua vodafone.
Dupa 3 luni de la reziliere primesc o factura aferenta taxei de reziliere care dupa cum stiam eu este ilegala conform legii 161/2010.

Mai jos aveti ceea ce mi-a fost trimis pe e-mail de un reprezentant Cosmote.Din cate inteleg eu nu se pune in discutie nici un beneficiu sau promotie acordata ci doar de acordul din contract incheiat in 2009 dar care in 2010 a fost supus unor modificari respectiv art. 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului si a Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei in data de 19 iulie 2010.


Sent: Wednesday, March 16, 2011 14:11
To:
Subject: RE: Scadenta factura Cosmote



Stimate domn Robert,

Va aducem la cunostinta ca debitul cu care figurati in baza noastra
de date in valoare de 351,09 RON reprezinta factura numarul CSE110101970921,
emisa in data de 25.02.2011 cu data scadenta in 14.03.2011.
Valoarea aceste facturi cuprinde:
- abonamente si extraoptiuni in val de -52.49 ron -penalitati intarziere
in val de 3,57 ron -taxa incetare contract in valoare de 400 ron

Referitor la taxa de incetare contract va informam ca aceasta a fost
solicitata in conformitate cu contractul art. 17. Contractul pentru codul de
abonat 1.11160007 a fost prelungit in data de 24.11.2009 pe o perioada de 24
de luni. Astfel ca, se putea rezilia fara acesta taxa de reziliere dupa data
de 24.11.2011. Deoarece numarul a fost reziliat( portat din retea) mai
devreme de data de 24.11.2011 conform art 17.
aveti de achitat taxa de rez de 400 ron. Portatea s-a realizat conform art.
15.1 din contract, articol care face referire si la taxa de reziliere.

Cu stima,


xxxxx

Analist servicii client

Financiar

Intrebarea mea este urmatoarea: taxa este justificata sau nu ?

Multumesc,
Robert