avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate Baqherra

Activitate Baqherra

Buna ziua tuturor

"Pe 17.07.2011 am gasit o legitmimatie de sudent si un cupon de calatorii cu reducere 50% pt CFR si aveam intentia de a le preda organelor de politie .Tot in acceasi zi am mers in Gara de Nord Bucuresti pentru a-mi procura un bilet Bucuresti-Iasi iar ajuns la casa mi-am dat seama ca nu am suficienti bani pentru a-mi procura un bilet intreg si mi-am amintit ca tocmai gasisem acele cupoane, m-am gandit sa ma folosesc de acestea schimband poza de pe legitimatie cu una de a mea pe care o aveam intamplator la mine.M-am urcat in tren iar intre statiile Bucuresti-Ploiesti a venit controlorul caruia i-am inmanat biletul,legitimatia de student si cupoanele.In fata acestuia am sustinut ca sunt ale mele insa la venirea politistului TF am recunoscut ca le-am falsificat."

asta este declaratia (in mare ) pe care am dat-o politistului
acum trebuie sa merg din nou la CFR (probabil dupa data de 25 iulie ,asta dupa ce calculeaza ei dauna ) sa le platesc dauna produsa ,respectiv diferenta de 50% din pretul intreg al biletului, dupa care dosarul presupun ca va fi complet si va fi inaintat procuraturii

Intrebarile mele sunt :
1. dupa ce CFR-ul isi recupereaza prejudiciul de *50 lei dosarul tot va mai fi inaintat procuraturii? sau daca se mai poate face ceva sa nu se ajunga la procuror
2. in cazul in care ajunge la procuror ce solutie va putea da (mentionez ca nu mai am antecedente penale )
3. la ce articol se incadreaza fapta mea ?


va multumesc !