avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate seph0ra

Activitate seph0ra

Răspuns la discuția Succesiune neefectuata
Buna ziua.

revin cu o intrebare la acest subiect: se poate face la notar sau in alta parte vreo hartie (declaratie) precum ca mama, ne lasa apartamentul dupa moartea ei (fara sa facem succesiunea).

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Succesiune neefectuata
Asa voi face. Deci nu mai are nici o valoare aceasta declaratie. Dar, faza cu anuntul dat in ziar de deschidere a succesiunii o poate face?
Ce nu inteleg (cei drept nici nu stiu tot, ca nu vrea sa zica) concubinul zice ca a pierdut mostenirea parintilor, ca fratii nu l-au chemat la deschiderea succesiunii. Deci se poate?! Acum cateva luni imi zice ca "mama poate sa vanda fara voi".
Răspuns la discuția Succesiune neefectuata
Multumesc tuturor!

O zi frumoasa!
Răspuns la discuția Succesiune neefectuata
adutescu a scris:

1. ... dar exista si acte de acceptare tacita ( de ex. daca acum 8 ani locuiati in imobil etc.).

Nu locuiam acolo. Aveam buletinul pe Focsani (unde m-am casatorit). Dar daca deschide succesiunea si nu ne cheama? (da anunt in ziar si nu ne zice sau zice ca nu ne stie adresa, etc.) Pot face act de acceptare acum? Ma ajuta la ceva?

Concluzia este: sa las lucrurile asa. Bunicul meu (tatal mamei), dupa ce a murit bunica, a fost pacalit sa puna apartamentul gaj pentru un credit. Persoana care l-a pacalit nu a platit creditul iar banca a venit si i-a pus pe mostenitori sa faca succesiunea (intre timp a murit si bunicu) dupa care si-a luat banii si ce a ramas s-a impartit intre mostenitori. Imi este frica sa nu se intample asa si in cazul mamei...Mai ales ca acest concubin are o "experinta in asemenea treburi": de prima sotie a divortat, a doua s-a sinucis (cica nu era de acord familia cu relatia lor) si acum 6 ani a venit in casa parintilor mei cu scandal ca sa ii lasam in pace...ma rog...dureros..Asa ca nu vreau ca mama sa ramana pe drumuri.

Multumesc din suflet!
Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea: tatal meu a murit in urma cu 8 ani. Mama si-a gasit pe altcineva care s-a mutat in apartamentul ei si al tatalui. Suntem 2 surori si nu am facut succesiunea. Bineinteles ca au inceput discutii din partea concubinului: mama poate sa vanda apartamentul fara voi, poate sa faca ce vrea, a inceput sa repare prin casa, renoveze, etc.
Intrebarile mele:
1. poate mama sa ne scoata de la succesiune? am citit undeva ca, daca nu accept (fac act la notar) succesiunea in termen de 6 luni de la moartea tatalui, "dreptul de a accepta sau de a renunta se prescrie, succesibilul devenind strain de succesiune". Adica mama ma poate scoate de la succesiune daca nu am acel act? Imi cer scuze dar gasesc informatii contradictorii...
2. Apartamentul este in Piatra-Neamt. Eu locuiesc in Bucuresti. Unde pot sa intreb daca s-a deschis sau nu succesiune (am inteles ca la Camera Notarilor Publici dar nu stiu unde, in Buc sau Piatra Neamt) sau, mai bine, unde pot sa intreb care este starea juridica a apartamentului?
3. Daca mama ii face testament concubinului noi mai avem drept de mostenire asupra partii ei? Am citit ca exista si mosteniri care nu sunt testamentare. Aici este cazul?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Succesiune neefectuata
Revin cu o intrebare referitoare la succesiune: am citit undeva ca, daca nu accept (fac act la notar) succesiunea in termen de 6 luni de la moartea tatalui, "dreptul de a accepta sau de a renunta se prescrie, succesibilul devenind strain de succesiune". Adica mama ma poate scoate de la succesiune daca nu am acel act? Imi cer scuze dar gasesc informatii contradictorii...
Apartamentul este in Piatra-Neamt. Unde pot sa intreb daca s-a deschis sau nu succesiune (am inteles ca la Camera Notarilor Publici dar nu stiu unde, in Buc sau Piatra Neamt) sau, mai bine pot sa intreb undeva care este starea juridica a apartamentului?
Daca mama ii face testament concubinului noi mai avem drept de mostenire asupra partii ei? Am citit ca exista si mosteniri care nu sunt testamentare. Aici este cazul?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Succesiune neefectuata
Exact de asta imi este frica: tot incearca sa bage "zazanie" intre noi si nu imi place.
Nu stiu ce reprezinta sulta (am gasit ca e o suma de bani).

Multumesc
Răspuns la discuția Succesiune neefectuata
Multumesc!
Orice sfat e bine primit.
Răspuns la discuția Succesiune neefectuata
Multumesc frumos pentru raspuns.

O zi buna!
Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea: tatal meu a murit in urma cu 7 ani. Mama si-a gasit pe altcineva care s-a mutat in apartamentul ei si al tatalui. Suntem 2 surori si nu am facut succesiunea. Bineinteles ca au inceput discutii din partea concubinului: mama poate sa vanda apartamentul fara voi, poate sa faca ce vrea, a inceput sa repare prin casa, etc.
Intrebarea mea: poate mama sa ne scoata de la succesiune? Ce drept are concubinul (cu care este de vreo 5 ani) la bunuri? Dar daca se casatoresc cu acte?
Multumesc anticipat!