avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate mmhabian

Activitate mmhabian

Răspuns la discuția Anulare act Evidenta populatiei
Va multumesc pentru raspunsuri. Nu am inteles insa de ce, pentru o greseala facuta de ei, tot ei sa-l citeze in judecata. Nu era mai normal sa primeasca o notificare sau ceva de genul asta?
Buna ziua, sotului meu i s-a deschis un dosar civil de catre Directia de evidenta a persoanei avand ca obiect "stare civilă ANULARE ACT". Imi puteti spune ce act ar putea solicita sa fie anulat si din ce cauza?

Multumesc.
Revin cu noutati despre cazul meu. Plangerea a fost admisa si PV a fost anulat.
Va multumesc pentru raspuns. Cum as putea afla in ce stadiu este dosarul politistului? Am cautat dupa numele lui pe site-ul judecatoriei sector 3 unde a fost deschis dosarul dar nu am gasit nimic. Cei de la Brigada rutiera mi-au spus doar ca impotriva agentului "s-au dispus masuri conform normelor interne in vigoare".
Multumesc.
Da, am semnat procesul verbal, iar la mentiuni am scris ca nu ma consider vinovata.
Buna ziua, in mai 2013 am fost reclamata ca am lovit masina parcata langa a mea. Proprietara si-a gasit masina lovita si m-a reclamat pe mine. Masina mea era lovita in partea din fata de 3 luni, si pentru avarie am incheiat amiabila cu cel care m-a lovit. Cand am fost chemata la biroul de constatari auto am aflat ca reclamanta a declarat ca m-a vazut pe geam la 6 dimineata cum i-am lovit masina cu partea in care am masina avariata. Am dat la randul meu o declaratie cum ca masina mea este lovita de mult timp, ca am plecat din parcare abia la ora 8 si ca am procesul de consatare amiabila. Dupa vreo doua saptamani a urmat confruntarea celor doua autoturisme, s-a stabilit ca avaria masinii mele nu are legatura cu cea a reclamantei dupa care "s-a trezit" aceasta ca eu mai am o avarie in partea dreapta spate a masinii (am lovit un stalp cand coboram in parcare la mall) asa ca domnu' agent a constatat ca de fapt eu i-am lovit masina cu acea parte. Pentru aceasta a doua avarie nu mi s-a luat nici o declaratie si mi s-a intocmit PV de contraventie, permis suspendat o luna si 600 lei amenda. Cum ramane insa cu declaratia reclamantei care spune ca a fost martora a incidentului si ca m-a vazut ca i-am lovit masina cu parte opusa a autoturismului meu? Daca agentul are dreptate nu inseamna ca reclamanta a mintit si a dat o declaratie falsa? In plus, cand am fost sa platesc amenda in 48 de ore am aflat ca PV avea data intocmirii cu o luna inaintea producerii incidentului si nu am putut plati amenda la jumatate. Dupa toate acestea am facut plangere impotriva PV in instanta si separat am depus si o reclamatie la Udriste impotriva agentului constatator. Am dat declaratii si in urma cercetarilor am primit un raspuns de la brigada rutiera ca agentului i s-a deschis dosar penal. Intre timp procesul meu se tot amana iar reclamanta si-a reparat masina pe asigurarea mea. La urmatorul termen vor fi citati si asiguratorii (al meu si al celui care mi-a lovit masina) dar si reclamanta ca intervenient.
Intrebarile mele sunt:
- de ce a fost citat asiguratorul celui care m-a lovit daca eu nu mi-am reparat masina?
- daca instanta decide sa anuleze PV reclamanta ramane cu masina reparata pe nedrept pe asigurarea mea? Cum as putea aduce la cunostiinta firmei de asigurari acest lucru?

Multumesc.
Buna ziua. Am o fetita nascuta pe 18 dec. 2010 si beneficiez de CCC conform prevederile OUG 148/2005. Voi naste al doilea copil in martie 2012, adica in timpul CCC1 si din ce am mai citit am inteles ca voi beneficia de aceeasi indemnizatie si pentru bebe 2 (nu mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei). Intrebarea mea este daca si durata CCC2 va fi tot de 2 ani ca si CCC1.

Va multumesc.