avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate mariusdumitrescu

Activitate mariusdumitrescu

Buna ziua!

Am si eu urmatoarea problema: In urma cu un an (mai exact in 2010) am primit o amenda de circulatie in Bucuresti. Amenda am achitat-o injumatatit in temen de 48 de ore la CEC Bank agentia Stefan cel Mare iar chitanta nu am depus-o la politie ci pur si simplu am pastrat-o.

In urma cu 5 zile m-am deplasat la sediul primariei unde locuiesc (sunt student in Bucuresti insa localitarea mea de domicilu este Satul Nedelea din jud Prahova -undeva la 15 km de Ploiesti-) cu scopul realizarii actelor necesare vanzarii unui autovehicul.

Mi s-a adus la cunostinta ca a sosit la primarie procesul verbal al amenzii de mai sus si ca trebuie sa platesc amenda sau sa fac dovada platii amenzii. In consecinta eu am adus chitanta doveditoare achitata la CEC iar cei de la primarie mi-au spus ca nu trebuia sa platesc la CEC pentru ca acestia nu vireaza banii in contul lor (contul primariei localitatii de domiciliu) si ca trebuie sa "replatesc" amenda la primarie sau sa fac o cerere scrisa catre CEC pentru a vira banii in contul primariei.

Dupa ce am dat cateva telefoane, am aflat ca banii au ajuns in contul primariei Sectorului 3 din Bucuresti. Am sunat la primaria sector 3, le-am explicat problema si mi-au spus ca este normal ca banii sa intre in contul administratiei locale unde s-a primit amenda de circulatie, adica in contul lor. Mi s-a mai spus ca oricum, daca nu ar fi asa, primaria unde locuiesc sr trebui sa trimita o scrisoare catre primaria sectorului 3 in care sa solicite virarea banilor.....

Am cautat pe net legea care ar stabili cine ar trebui sa incaseze banii de amenda( primaria de domiciliu sau primaria localitatii unde am primit amenda)
dar nu am gasit de nici o culoare.

Va rog, daca se poate, sa imi spuneti cum ar trebui sa fac si eventual sa imi indicati si legea care reglementeaza acet lucru.

Multumesc!