avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate deea.shoph

Activitate deea.shoph

Bun, asta ii rezerva angajatorului dreptul de a adauga fara limita noi atributii angajatului, corect? Iar asta poate duce la o evaluare in dezavantajul angajatului, corect? Prin urmare din cele enuntate anterior, angajatorul are dreptul de inventa oricand motive pentru a te concedia. Nu vi se pare abuziv?
In al doilea rand nu mi s-a facut referire la nicio lege! Vreau sa citesc eu legea unde scrie cele de mai sus.
Mentionez ca daca nu accept noi taskuri nu inseaman ca refuz colaborarea. Eu doar vreau sa colaborez in conditiile in care am semnat contractul. Noile modificari aduse contractului impotriva vointei mele si abuziv duc la o nerespectare a contractului de catre angajator. Acestea imi rezerva dreptul de a castiga cazul in instanta, corect?
Bun, dar dar nu este specificat nicaieri in contractul meu ca angajatorul are dreptul de a desface contractul in cazul in care face un act aditional si eu nu sunt de acord, corect? ar fi discriminator si un abuz sa aiba dreptul sa desfaca un contract daca eu nu sunt de acord cu un act aditional, nu? practic e un santaj! fiindca eu ca angajat am luat la cunostinta anumite conditii pe care ma bazam, dar el isi rezerva dreptul de a-mi impune orice. Eu de ce nu am acest drept? Vreau si eu sa am dreptul de a face acte aditionale in favoarea mea. Profita de noi si este abuziv ceea ce fac! Eu vreau sa vad un paragraf dintr-o lege in care se face referire la faptul ca angajatorul are dreptul de a desface un contract daca angajatul nu semneaza actul aditional ulterior contractului de munca.
Multumesc pentru rasp. Referitor la pct 1, care este temeiul legal care sa ma concedieze? pt faptul ca nu vreau sa semnez un act aditional? am semnat un contract pt anumite conditii? atunci daca un contract se poate modifica cand are chef angjatorul sa faca un act aditional, ce siguranta mai are un contract? de ce se mai face? in acest caz nu are baza legala, este exact ca o vorba in vant...
cum se pot aplica alte criterii si retroactiv?
Buna ziua! Am primit faimosul act aditional cu ajustarile conf noului cod al muncii.
Ca de obicei nu mai obligatii pentru angajat mentionate.
1.As dori sa stiu daca nu vreau sa semnez ce se poate intampla. Mentionez faptul ca sunt angajata pe perioada nedeterminata, angajata din 01.11.2010.
2. Am un articol in actul aditional:
"Atributiile postului sunt prevazute in fisa postului, anexa la Contractul Individual de Munca. Angajatorul are dreptul de a modifica si completa Fisa Postului, in functie de modificarile intervenite in activitatea sa" .

Eu inteleg prin acestea ca angajatorul poate adauga cand doreste noi indatoriri, acest lucru putandu-se face fara acordul meu. Nu este specificat nicaieri ca este un act bilateral (ca au nevoie de acordul meu).

3."
angajatorul are urmatoare drepturi: sa stabileasca obiective de performanta individuala a angajatului"
in cazul in care semnez de asemenea faptul ca angajatorul imi poate fixa obiective privind performanta profesionala, este posibil ca acesta sa-mi desfaca contractul pe motiv ca ating niste obiective "de neatins"?
4. Scrie undeva in lege ca angajatorul este obligat sa mareasca perioada de preaviz ? Eu am semnat contractul pentru 10zile lucratoare pentru preaviz.

multumesc!