avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Activitate katiakatia

Activitate katiakatia

Dezbaterea succesiunii nu trebuie si ea facuta in termenul de 6 luni? Sau doar declaratia de acceptare a succesiunii.... si in acest caz, pana cand trebuie facuta dezbaterea?
Multumesc!
Sincer, declararea mea ca succesor doar ca am depus un dosar mi se pare o sarlatanie incredibila. Trebuia sa semnez in cunostinta de cauza, nu pentru altceva.
Diferenta posesiuni-datorii in cazul tatalui meu nu merita efortul de a face sute de km pentru a declansa succesiunea sub beneficiu de inventar.
si ... nu cred ca mai e timp... sa fac rost de acte pentru tot, si sa merg cu ele la notar.
Imi spuneti ca declararea mea acum la notar ca renunt la succesiune e lovita de nulitate? Bancile ma pot urmari?
Din nefericire, am facut aceste acte de intretinere de care vorbeati (am depus dosar pentru activarea politei de asigurare la una din banci, am reziliat contractul de curent) fara sa stiu ca devin automat mostenitor. Daca fac acum, in interiorul termenului de 6 luni de la deces, renuntarea la succesiune, este valabila, sau poate fi contestata si vin oricum bancile peste mine?
Multumesc!
Multumesc de raspuns!

Legat de firma de asigurari, ei spun ca tatal meu a trebuit sa completeze un chestionar legat de problemele de sanatate care le avea. Daca nu a bifat ca suferea de HTA (hipertensiune arteriala) iar medicul de familie declara invers, ei nu platesc polita. Mentionez ca tatal meu a murit de accident cerebral la aproape 3 ani dupa ce a facut contractul de creditare. Mai am vreo sansa in aceasta situatie, sa despagubeasca asiguratorul?
Acceptarea succesiunii sub beneficiu de inventar are vreun termen limita, sau poate fi facuta oricand? Are si vreun inconvenient fata de succesiunea cu puteri depline? pentru ca altfel nu inteleg de ce cineva s-ar risca sa fie mostenitor deplin si sa aiba vreo surpriza cu o datorie mai mare decat activele detinute de defunct.
Si va rog un raspuns expres: daca am depus la asigurari dosarul pentru a intra in functiune polita tatalui, si acestia dau verdict negativ, banca se poate folosi de datele mele pentru a ma urmari pe mine, desi nu am facut succesiunea?
Multumesc !!!
Tatal meu care a decedat, avea 2 credite la banci. Cel de la BRD avea asigurare de viata, celalalt... nu stiu. Cei de la BRD au sunat sa duc un dosar la asigurator, ca sa se plateasca cu polita. Nu am deschis inca succesiunea. As avea cateva intrebari:
- desi nu am deschis succesiunea, faptul ca am depus aceste acte pt asigurare ma pun automat in postura de succesor? adica daca asiguratorul nu vrea sa plateasca (asa se pare, desi tatal meu a murit de atac cerebral) sunt bun de plata eu, chiar si fara sa deschid succesiunea?
-daca da, sa ma astept ca va afla si cealalta banca si ... vine si ea tot la mine? mentionez ca daca s-ar deschide succesiunea, am fi 2 mostenitori.
- asiguratorul nu e obligat sa plateasca din moment ce a incasat primele? pretinde ca daca avea tensiune arteriala inainte, nu-l despagubesc ... tensiune arteriala are oricine...
Astept cu nerabdare raspunsurile dvs. MULTUMESC!!!