avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Activitate 88BAS

Activitate 88BAS

Buna, am si eu o intrebare. Am vandut de curand un Opel Corsa C cmc 1.0 65 Cp Euro 4. Inscris in Ro, totul legal. A avut motorul schimbat in Cehia, cu unul identic, aceleasi caracteristici, luat de la un service, pt ca motorul original nu mai functiona in parametri normali. Intrebarea mea e daca noul proprietar poate sa o inscrie fara surprize la RAR? avand in vedere ca practic nu-i modificat nimic la masina, difera doar seria de pe motor cu cea din carte. Eu stiam ca motorul este piesa de schimb, si daca l-ai inlocuit cu unul fix de acelas tip, aceleasi caracteristici nu ar trebui sa fie problema...
Buna ziua, as avea o intrebare...as vrea sa stiu cand mai pot da pentru permis daca am primit 2 luni cu suspendare si 2 ani de proba? (in septembrie 2012 am avut proces) lunile de suspendare au trecut si as vrea sa stiu care sunt urmatorii pasi trebuie sa formulez o cerere la IPJ pe care sa mi-o accepte iar apoi sa pot da sala si orasu...multumesc anticipat :D
Buna, as avea o intrebare, eu am fost prins baut la volan (ma intorceam de la un chef) anu trecut in 18 aprilie 2011 de catre un echipaj de la ordine publica dupa ce am frecat o bordura (eram langa masina motoru oprit), au sunat ei la un echipaj de la rutiera care a venit (eu tot langa masina eram nu la volan) si m-a pus sa suflu in etilotest (0.83) si m-a dus la spital pentru probele toxicologice (nu am facut scandal am mers ca mielu). De atunci nu am mai primit nici un raspuns nimic, am fost sa ma interesez mi-au spus sa merg sa-mi platesc analizele ca nu are statu bani... m-am interesat si la parchet, un mi-au spus ca dosaru meu ii la politie in curs de cercetare. Mi-am luat un avocat care mi-a sugerat sa mai astept, sa nu le platesc ca daca le platesc o sa fiu condamnat pt alcool si permis anulat 1 an cu suspendare etc. Avocatul le-a trimis scrisori sa-mi raspunda de ce imi retin abuziv permisu fara sa-mi zica nimic de atata timp, trebuia sa primesc raspuns in 30 de zile de la confirmarea de primire, n-am primit nici un rapsuns de la ei si acuma mi-a spus sa ii dam in judecata IPJ-ul...vreau sa-mi spuna cineva care a mai fost in situatie similara sau un avocat care ar fi sansele si cam cat ar dura....multumesc !
Deci sa inteleg ca nu este nici un timp limita pana la solutionarea cazului, eu stiu pe cineva care tot asa a fost prins baut anu trecut in martie parca...si nu i-au venit nici analize nici nu o fost chemat la judecatorie nu o mai primit nici un raspuns de atunci...si imediat trece un an....scrie cineva mai sus <durdanalex> ca asteapta de 2 ani si tot asa nu o primit nici un raspuns...eu zic ca ar trebui sa fie un termen limita nu sa te tina asa....sa fie un termen (ex: 1 an) si daca nu s-a rezolvat nimica pana atunci sa se claseze sau anuleze ca deja nu mai ii valabil...cat sa te tina asa si fara sa-ti spuna nimic...
Nu o platit nimic....sta si asteapta...si imediat trece un an de atunci....de aia am intrebat daca nu este un timp limita pana cand trebuie sa se rezolve cazu...si daca nu s-au incadrat in timp sa se prescrie sau ceva de genu....sau o stat pana acuma degeaba si timpu asta ii pierdut si ar trebui sa-si plateasca analizele daca vrea sa mai inainteze putin ancheta...
Buna, as avea o intrebare pt un prieten de-al meu care nu-i la curent cu tehnologia :)) a fost prins anu trecut prin martie cu o alcoolemie de 0.82 in aeru expirat, a fost dus si la IML pt probe biologice...si de atunci nu a mai primit nici un raspuns, a fost si la parchet sa vada ce se intampla...acolo i-au spus ca dosaru ii in curs de cercetare la politie......si cred ca cei de la politie asteapta probele de la IML care nu mai vin....In cazu asta, ca imediat trece anu se poate prescrie sau anula, sau se poate sa i se fi pierdut probele de la iml??
"solenzarul" Merci mult de sfaturi si eu am auzit cazuri ca i-au scazut probele de la 1.8 la 0.7 sau ceva de genu si de aia am zis ca sper sa am sanse acolo numa sa vorbesc cu unu care stie ce si cum stau lucrurile...oricum nu stiu dupa ce formula sau cum se fac analizele biologice...daca prima data iese 1.8 si a doua oara sub 0.7. Oricum sper sa fie bine...clar m-am lecuit si eu, sper sa nu mi-l anuleze ca is un om mort...Merci inca o data !
Eu sper ca conteaza daca a doua proba ii mai mare...pt ca asa se stabileste...cum era alcoolemia in asimilare (adica ai baut si urmeaza sa te imbeti) sau in eliminare (adica ai baut si urmeaza sa te trezesti)...si recalcularea am inteles ca stabileste alcoolemia in momentu cand ai fost oprit...deci daca a doua proba ii mai mare decat prima...atunci si prima proba o sa fie mai mare decat proba care va iesi la recalculare (ca era alcoolu in asimilare) si poate in momentu cand am fost oprit aveam sub 0.8. Etilotest-ul nu cred ca mai conteaza prea tare in momentu asta din moment ce astept rezultatele biologice si alea "vorbesc"...oricum merci de sfat o sa consult un avocat sa ma mai sfatuiasca ce si cum...fara carnet is degeaba #-o:((
am o intrebare, am baut timp de vreo 3 ore vreo 5 beri si un pahar de cognac, am suflat in etilotest la vreo 20 de min dupa ce-am plecat de la chef. Cum am zis si mai sus mi-a iesit 0.83 in aeru exiprat, dupa 10-15 min mi-a luat prima proba la IML si apoi dupa inca o ora ce-a de a doua proba. Sunt sanse ca a doua proba la IML sa fie mai mare ca prima, alcoolemia sa fie in crestere, si sa am sperante pentru o recalculare?
pai dupa testarea cu etilotest-ul, la vreo 10-15 min am mers la IML pt prima proba...si apoi am stat o ora...si am mai mers pt a doua proba...recalcularea cum se face...dupa ce imi vin rezultatele eu le contest si cer reexpertiza? Va rog sfatuiti-ma :((