avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate Chaverny

Activitate Chaverny

Dar daca in situatia in care notifica si pe acea bucata de hartie nu e nici o stampila a CAS si nici o semnatura? se considera valabila somatia? Am gasit o astfel de somatie din 2009 printre actele pe care le am cu mine, si care nu e semnata, nu e stampila si nu e specificata nici o suma. Familia mea din Romania a primit o alta notificare in ianuarie 2011 si ultima in iulie care anunta executarea contului bancar. Doar una din ele contine semnaturi si stampila, ultima.
In ce conditii se prescrie? numai in situatia in care in acei 5 ani nu se trimit notificari?
Da, statul roman se complace in multe. Se pare ca de data asta lupul a mai mancat o oaie, insa dupa deblocare stiu eu ce am de facut. Consider ca e un mare abuz ce se face cu bietii oameni. Omisiunile astea ne costa pe noi bani munciti pe bune, nu i-am furat, nu am dat in cap la nimeni... dar asta e, nu mi-e dor si nici nu o sa ma intorc vreodata in tara, in afara de vizitat familia, clar!
Referitor la rudele care pot fi exectutate conform spusei doamnei de la CAS: repet, ele nu au nici o legatura cu datoria mea, corect? Vreau sa ma asigur pentru ca ele chiar nu au nici o vina ca eu nu am stiut ce si unde trebuie "donat"...
Dupa ce am plecat de aproape 4 ani chiar am fost linistita, acum au inceput sa ma bantuie unii si altii... #-o
Poprire inseamna ca daca la un termen de x zile nu am platit, isi trag ei automat din ce au blocat, nu? Despre celalalte intrebari poti sa imi spui mai mult, Alex? multumesc mult!
Asa mi s-a spus de la CAS cand am sunat astazi, ca rudele pana la gradul 3 ar trebui sa plateasca daca eu nu mai am conturi sau alte bunuri in tara. In momentul de fata am intr-adevar un cont la o banca din Romania pe care mi l-au blocat... Pana nu platesc datoria nu se deblocheaza. Plus ca urmeaza datoriile pe anii 2006+2007, nu se stie suma exacta la momentul actual, se va afla in decembrie cand se aduna si penalitatile. Minunat, nu? Ma intreb de ce s-a ajuns in situatia de a nu afla din vreme de aceste datorii, inainte sa se adauge si penalitatile? Acesti bani nu se duc oricum in contul CAS, merg la... guvern? Ce se poate intampla daca nu platesc? adica pur si simplu lichidez contul si... asta e :sorry: Chiar daca retrag restul de bani din cont, pentru cat timp ramane blocata suma de 1841 RON, suma care reprezinta datoria din 2005?
In perioada 2002-2007 am avut un PFA pentru consultanta in asigurari. La finalul anului 2007 am inchis activitatea si am plecat din tara. Acum cateva zile am primit o instiintare de la banca unde aveam cont prin care eram anuntata ca mi s-a blocat contul pentru datorii catre CAS pe anul 2005. O suma destul de mare din care numai penalitati reprezinta vreo 1100 RON. Pentru ca la acea vreme aveam o polita de asigurare cu clauze medicale nu am stiut si nu am considerat necesar sa platesc CAS, iar la inchiderea activitatii la finante si primarie nu mi s-a comunicat ca as avea vreo datorie la CAS, pe care chiar as fi platit-o, nu sa ajung acum sa bag in buzunarul cine stie cui bani munciti cu adevarat... Ce se poate intampla daca nu achit aceasta datorie? este adevarat ca rudele pana la gradul 3 ar fi obligate sa o achite, in situatia in care eu personal nu mai am nici un cont in Romania care sa poata fi executat, nici bunuri mobile sau imobile?
Va multumesc!