avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Activitate catalinbadboy

Activitate catalinbadboy

Răspuns la discuția cat la suta mostenesc?
bunicii au cumparat terenul si au contruit casa impreuna
Răspuns la discuția cat la suta mostenesc?
Am acceptat mostenirea printr-o declaratie la notar in 6 luni de la implinirea varstei de 18 ani, chiar daca trecusera mai mult de 6 luni de la moartea bunicilor (in cazul in care am fost minor ii vorba de 6 luni de cand implinesc 18 ani.)

Unchiul meu nu a platit impozite in cele 6 luni de la moartea bunicilor.

Pana acum nu am rezolvat nimic in instanta doar am facut defalcarea de vecin pentru ca terenul era pe acelasi CF (vecinul este fratele bunicului)
Răspuns la discuția cat la suta mostenesc?
nu sa facut inca nici o succesiune, casa este pe numele bunicilor inca.....Bunica am murit in `91, mama in 2001, bunicu in 2002 si unchiu in 2007 cand matusa a si intentat proces.....si at sa deschis succesiunea pentru toti defunctii. Aici nu putem vorbi si despre o neacceptare de mostenire din partea unchiului meu?deoarece in 6 luni de la moartea bunicilor nu a deschis succesiunea si nici nu a administrat locuinta, a locuit acolo dar am auzit ca asta nu se considera acceptare de mostenire
Răspuns la discuția cat la suta mostenesc?
in prezent sotia unchiului meu decedat nu are acces in imobil dar a cerut in instanta sa aiba acces in casa pana la solutionarea cauzei.......are sanse sa castige din moment ce nu are domiciliul din buletin acolo, nu are flotant si nici certificat de mostenitor
Răspuns la discuția cat la suta mostenesc?
a murit bunica, pe urma mama(casatorita), apoi bunicu si dupaia unchiu, unchiu nu avea copii, deci mostenesc 3/4 , il mostenesc si pe el........sper sa spuna asta si instanta, multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Pensie de urmas
multumesc mult
Am o casa pe numele bunicilor, decedati amandoi, ei au avut 2 copii, mama si unchiul meu, decedati si ei......unchiul meu era casatorit, intrebarea mea este cat mostenesc eu si cat mosteneste sotia lui?il mostenesc si pe unchiul meu o parte(deoarece era casa lui parinteasca, nu era facuta impreuna cu sotia)? sau doar pe mama mea?
Multumesc pt sfaturi
Discuție Pensie de urmas
am 20 de ani, primesc pensie de urmas in continuare deoarece sunt student. De doua luni lucrez cu carte munca, la casa de pensii mi-a cerut doar adeverinta de la facultate nu mi-a cerut si de la finante.As putea avea probleme sa mi se anuleze pensia sau sa restitui banii?
multumesc pt timpul acordat si pentru lamuriri