avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate nextboy

Activitate nextboy

Răspuns la discuția Raport de expertiza gresit
Multumesc de raspuns!Primaria care a eliberat titlul de propietate a trecut terenul in extravilan insa expertul sustine ca acel teren este intravilan, fara sa tina cont de ce scrie in acel titlu eliberat de primarie.
Bunica mea a deschis un proces pentru împărţirea terenului provenit de la tatăl dânsei.Bunica mea mai are si două surori vitrege cu care nu se află în relaţii chiar bune.Din nefericire expertul care urma să facă împărţirea terenului are o oarecare legătură de familie cu una din surorile vitrege aşa că este clar ca raportul de expertiză nu a fost făcut corect.Expertul a făcut împărţirea terenurilor valoric aşa că la fiecare soră a revenit o parte egală din punct de vedere al banilor.Problema este că unul dintre terenurile care au ajuns la bunica mea este un teren care are în faţă un alt teren cumpărat înainte de revoluţie prin CAP de către o anumită persoană pe care s-a construit o casă şi în spate linia de cale ferată, aşadar chiar dacă terenul este în localitate acesta a fost introdus in titlul de proprietate ca extravilan deoarece nu are cale de acces decât prin bunăvoinţa vecinilor.Cu toate acestea expertul a clasificat terenul ca fiind intravilan.La primul termen de judecată bunica mea a raportat acest lucru iar judecătoarea a admis această obiecţie cerându-i expertului sa refacă raportul de expertiză.Astăzi a avut loc o nouă înfatisare si expertul a clasificat terenul de mai sus la fel(intravilan în loc de extravilan).Aş vrea să ştiu dacă se poate face ceva acestui expert deoarece de două ori a făcut aceeaşi greşeală, destul de intenţionat după părerea mea.Pentru bunica mea este greu să meargă de fiecare dată la judecătorie şi a şi plătit o sumă destul de mare pentru acest expert.
Poate fi un raport de expertiza contestat?