Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Raport de expertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Raport de expertiza

Poate fi un raport de expertiza contestat?
Se pot aduce obiectii sau poate fi ceruta o noua expertiza. Problema grava in Romania este ca nimeni nu prea are curaj sa traga la raspundere expertii corupti. Din cate stiu inca nu a fost gasit vinovat de abuz in serviciu nici unul, desi procese au fost destule. Dar probabil va veni si vremea lor, intr-un final.
amcteam, utilizator
se pot formula obiectiuni la raportul de expertiza. ce se contesta? concluziile raportului sau nerespectarea procedurii?
nextboy a scris:

Poate fi un raport de expertiza contestat?

Dacă invocati obiecţii întemeiate sau instanţa nu este lămurită prin expertiza făcută, se poate dispune întregirea expertizei sau o nouă expertiză.
Expertiza contrară trebuie cerută motivat la primul termen după depunerea lucrării (art.212 C.proc.civ.) .
Întregirea expertizei sau noua expertiză (numită şi contraexpertiză) se încuviinţează de către instanţă, la cererea părţilor, sau se dispune din oficiu. Încuviinţarea cererii părţilor rămâne la aprecierea instanţei, care trebuie să-şi motiveze hotărârea mai ales în cazul respingerii cererii sau a încuviinţării ei când cealaltă parte se opune .