Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nemultumit!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nemultumit!

Buna ziua!
Va cer inca odata sfatul daca puteti sa ma ajutati!Sa efectuat o expertiza tehnica si sunt nemultumit de rezultat,stiu ca nu e in totalitate adevarat ce scrie in acea expertiza si verdictul procesului e in functie de expertiza!Cum as putea eu sa contest ?Sa cer o contra expertiza?Sau sa fac recurs si sa cer din nou expertiza,se face cu un al;t expert tehnic de constructie!
Puteti sa faceti obiectiuni la raportul de expertiza.
Trebuie sa faceti obiectiuni la raportul de expertiza si chiar sa cereti o noua expertiza.
Depinde acum la ce termen sunteti. Dupa depunerea raportului si comunicarea acestuia catre dvs. trebuie sa formulati obiectiuni.Daca acel raportat este total eronat trebuie sa convingeti judecatorul sa incuviinteze o nou aexpertiza.

De aceea de mult ori este recomandabil sa aveti avocat, intrucat aspectele procedurale va scapa....
Retineti ca un proces nu presupune doar o problema care trebuie rezolvata, ci si un ansamblu de reguli pe care nu trebuie sa le neglijati.
Se poate pierde un proces ..chiar avand dreptate.Daca n-ar fi asa, nu s-ar mai justifica profesia de avocat.

av. Ileana Schwarz
razvandicu a scris:

Buna ziua!
Va cer inca odata sfatul daca puteti sa ma ajutati!Sa efectuat o expertiza tehnica si sunt nemultumit de rezultat,stiu ca nu e in totalitate adevarat ce scrie in acea expertiza si verdictul procesului e in functie de expertiza!Cum as putea eu sa contest ?Sa cer o contra expertiza?Sau sa fac recurs si sa cer din nou expertiza,se face cu un al;t expert tehnic de constructie!

1. Dacă părţile invocă obiecţii întemeiate sau instanţa nu este lămurită prin expertiza făcută, poate dispune întregirea expertizei sau o nouă expertiză. Expertiza contrară trebuie cerută motivat la primul termen după depunerea lucrării (art.212 C.proc.civ.) . Întregirea expertizei sau noua expertiză (numită şi contraexpertiză) se încuviinţează de către instanţă, la cererea părţilor, sau se dispune din oficiu. Încuviinţarea cererii părţilor rămâne la aprecierea instanţei, care trebuie să-şi motiveze hotărârea mai ales în cazul respingerii cererii sau a încuviinţării ei când cealaltă parte se opune .
2. Noua expertiză sau contraexpertiza se dispune când raportul de expertiză nu este convingător şi instanţa consideră că este necesară efectuarea unei noi cercetări . Ea se face de către acelaşi expert, dacă se constată că el nu are nici o vină în ce priveşte respingerea primei expertize , sau de către un alt expert când instanţa consideră că expertul care a efectuat prima expertiză a dat dovadă de lipsă de conştiinciozitate, de lipsă de obiectivitate etc.
3. Potrivit art.305 C.proc.civ. , în instanţa de recurs nu se pot produce probe noi, cu excepţia înscrisurilor, care pot fi depuse până la închiderea dezbaterilor.