Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza judecatoreasca
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza judecatoreasca

Buna ziua,
Imi poate spune si mie cineva cum se poate anula Expertiza judecatoreasca? sau macar daca exista vreo lege scrisa care sa confirme ca se poate anula?Ce ar trebui sa studiez?
Multumesc,
Cum adica sa anulezi o expertiza judecatoreasca ?
Expertizele judiciare se intocmesc de catre un expert tehnic judiciar desemnat de catre instanta intr-un dosar, civil sau penal. Aceste expertize pot fi combatute prin ridicarea de obiectiuni pertinente, in fata instantei, care daca le admite poate dispune refacerea, completarea sau chiar o contraexpertiza.
Asta asa ca sa iti raspund cat de cat la intrebare.
Nu exista posibilitatea legala a anularii unei expertize solicitata din oficiu sau admisa de instanta.
Exista posibilitatea formulartii unor cereri de suplimentare a raportului de exepertiza sau de obiectiuni la acesta,cum mai exista si posibilitatea solicitarii efectuarii unei noi expertize.
In situatia in care instanta va considera ca una dintre expertize nu raspunde obiectivelor stabilite ,aceasta la pronuntarea unei hotarari poate sa nu o omologheze ,urmand a lua in seama concluziile celuilalt raport de expertiza
andreeabbs a scris:

Buna ziua,
Imi poate spune si mie cineva cum se poate anula Expertiza judecatoreasca? sau macar daca exista vreo lege scrisa care sa confirme ca se poate anula?Ce ar trebui sa studiez?
Multumesc,

Dacă părţile invocă obiecţii întemeiate sau instanţa nu este lămurită prin expertiza făcută, poate dispune întregirea expertizei sau o nouă expertiză. Expertiza contrară trebuie cerută motivat la primul termen după depunerea lucrării (art.212 C.proc.civ.) . Întregirea expertizei sau noua expertiză (numită şi contraexpertiză) se încuviinţează de către instanţă, la cererea părţilor, sau se dispune din oficiu.

Noua expertiză sau contraexpertiza se dispune când raportul de expertiză nu este convingător şi instanţa consideră că este necesară efectuarea unei noi cercetări . Ea se face de către acelaşi expert, dacă se constată că el nu are nici o vină în ce priveşte respingerea primei expertize , sau de către un alt expert când instanţa consideră că expertul care a efectuat prima expertiză a dat dovadă de lipsă de conştiinciozitate, de lipsă de obiectivitate etc.
freeelis a scris:

Noua expertiză sau contraexpertiza se dispune când raportul de expertiză nu este convingător şi instanţa consideră că este necesară efectuarea unei noi cercetări . Ea se face de către acelaşi expert, dacă se constată că el nu are nici o vină în ce priveşte respingerea primei expertize , sau de către un alt expert când instanţa consideră că expertul care a efectuat prima expertiză a dat dovadă de lipsă de conştiinciozitate, de lipsă de obiectivitate etc.

Acelas expert nu poate efectua doua expertize in aceeasi cauza. In cazul in care se constata ca expertul nu a raspuns la toate obiectivele se dispune efectuarea unui supliment de expertiza (nu o noua expertiza). Aceeasi situatie in cazul in care, dupa efectuarea expertizei, se constata ca, pentru solutionarea cauzei, mai sunt necesare si alte obiective de rezolvat. In cazul nulitatii din diverse motive a expertizei se dispune refacerea expertizei (nu una noua).
O noua expertiza, numita si contraexpertiza, se efectueaza intotdeauna de alt expert sau alti experti, in functie de cum dispune instanta.
Este o opinie din doctrina judiciara (V.M.Ciobanu, G.Boroi) si parerea mea este ca se poate avand in vedere constatarea că el nu are nici o vină în ce priveşte respingerea primei expertize.