avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate D_F

Activitate D_F

Buna seara,
Am urmatoarea situatie:
- In urma cu 15 ani am construit un garaj in curtea casei parintesti.Pt a putea obtine autorizatia de constructie, tata mi-a vandut terenul aferent consturirii acestui garaj, Eu am coinsturit mai mult cu 14 mp, insemnand o mica magazie de mana. Cu timpul, desupra acestui garaj am mai constuit un etaj cu doua camere de locuit si o baie, extinsa si peste magazia de jos.Constructia magaziei si extinderea deasupra ei am facut-o cu acordul parintilor (acord verbal, ca in acte n u am suprafata respectiva). Parintii au murit intre timp si eu mai am un frate, acesta ridica pretentii la magazia de la parter. Mie mi se cuvine ca si lui ½ din mostenirea parintilor pt ca suntem doar doi frati dar, am lipsa in actul de vanzare-cumparare acesti 14mp din constructia facuta acum 15 ani. Parintii mi-au dat acordul sa fac aceata extindere deoarece eu am fost cel care a avut grija de ei, fratele meu fiind dezinteresat. Noi avem de impartit 2 terenuri si o casa batraneasca de 2 camere Ce mi se poate intampla in aceasta situatie ?
multumesc