avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1610 soluții astăzi
Forum Activitate cristina1978brasov

Activitate cristina1978brasov

buna ziua d.le sau d.na avocat.
situatia noastra este un pic complicata,si pentru asta am preferat sa formulez o noua intrebare,si pentru ca despre acest argument nu s-a mai vb din 2009.
fiica mea are 12 ani,locuieste in SPANIA in grija maei mele.
eu locuiesc in ITALIA.
tatal fetei locuieste in ROMANIA dar suntem divortati.
din tot ce am citit pe internet nu am reusit sa gasesc o situatie simila ca sa iau exemplu.
pana la varsta de 4 ani, fetita mea a stat in Romania si lua alocatia printr-un cont bancar pe care il deschisesem anumit pentru asta.
de la varsta de 4 ani am dus-o in Spania si am lasat alocatia sa se inmulteasca.
cand fetita avea aproape 8 ani, mama mea se duce in visita in Romania si isi aduce aminte de alocatie. se duce la banca si retrage toata alocatia(cu procura prin care dovedea ca este tutotul fetei in acel moment) ce era pe cont. si anume, alocatia s-a oprit in momentul inb care ea ar fi trebuit sa fie inscrisa la scoala.fatita a fost inscrisa la scoala in Spania de la sapte ani si pana astazi.in Spania nu ii dau nici un ban,chiar a spus mama mea ca are o adeverinta prin care se atesta ca fetita nu are nici un drept de acest fel in Spania.
ca ar putea sa ia ceva bani di urma,nu i-ar prinde rau,dar cel mai important ar fi si de acum inainte pentru ca mai sunt 6 ani pana la 18 ai iei si cu siguranta va studia si mai departe.
va rog frumos,aveti vreo idee de ceea ce pot face pentru ea,sunt banutii iei, si daca ar avea dreptul la alocatie de undeva,i-as face actele cu draga inima si daca este complicat.
DACA AS STII CE SA FAC SI UNDE SA MA DUC SI CE-MI TREBUIE.
va multumesc, si in asteptare va salut cu tot respectul
la revedere.