avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate van_Blond

Activitate van_Blond

Discuție Lege hiv
Buna ziua! As dori sa stiu daca conform legistlatiei Romaniei(codul Penal+codul Civil samd) sunt obligat sa divulg statutul meu hiv partenerilor cu care intretin relatii sexuale.Stiu ca exista legile care te obliga la teste inaintea casatoriei, stiu ca exista sanctiuni legale pt infectarea cu hiv (intentionata sau neintentionata ) dar as vrea sa stiu daca exista vreo lege care sa ma oblige explicit sa declar faptul ca am hiv partenerilor sexuali atunci cand intretin relatii sexuale cu ei pentru prima oara chiar daca in timpul raportulurilor sexuale intodeauna port prezervativ si sunt foarte protectiv.Nu intentionez sa infectez pe nimeni dar parca nici nu vreau sa divulg oricui faptul ca sunt seropozitiv(nu stiu cati ar mai vrea sa aiva o relatie cu mine, de orice fel).Daca exista legi care sa sanctioneze infectarea cu hiv cum se poate demonstra in instanta ca un anumit individ a infectat pe altcineva din moment ce individul infectat nu avea nici un test hiv inainte care sa demonstreze seronegativitatea lui,iar din moment ce nu exista teste care sa demonstreze ca virusul celui infectat se trage sau are vreo legatura genetica cu virusul infectatorului cum se poate demonstra clar si cu certitudine ca un anumit individ a infectat pe un altul din moment ce pana pot trece si 10 ani pana virusu se manifesta.Adica individu poate fi infectat cu mult dinainte ca sa intretina relatii sexuale cu seropozitivu dar facandu-si testu afland ca parteneru este seropozitiv afla ca si el este seropozitiv.Adica asta inseamna in instanta ca cel care afla acum ca este seropozitiv a fost automatat infectat de partenerul prezent chiar daca in realitate a luat virusu de mult din alta parte.Nu stiu dar mi se pare ca justitia are lacune pe acest domeniu si este discriminatorie si hazardata pe acest domeniu ,mai ales in ce prinveste seropozitivii.Nu de alta dar s-ar putea sa ma trezesc ca fiind gasit vinovat pentru infectare cu hiv chiar daca nu eu am infectat si asta doar din cauza ca nu am spus statutul meu inainte de a avea raporturi sexuale .