avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1753 soluții astăzi
Forum Activitate andrutzi

Activitate andrutzi

Da, procedura se numeste promovare in clasa, promovare ce este evidentiata in lg.188/2009(r200, art.68, Ord.presedintelui ANFP.1932/2009, in care se specifica dreptul f.public la promovarea in clasa, daca institutia considera ca studiile absolvite sunt in domeniul functiei detinute, sau sunt utile bunei desfasurari a activitatii institutiei. Asadar, daca relatiiledv. cu superiorii sunt OK., faceti cerere catre conducere ptr. org.ex. de promovare in clasa.In acest caz, nu trebuie sa existe functi cls.I. vacanta, pur si simplu se transforma functia, cu adaugarea de atributii in fisa postului. A.N.F.P., este anuntata in termen de 10 zile de la transf.functiei. A...si conditia esentiala, este sa se fi prevazut bani ptr. aceasta transformare. Dar cum nu cred ca anul acesta promovarea in clasa inseamna si bani adaugati la salariu, portile va sunt deschise. Este dreptul dv. legal.
Ce cod poate fi atribuit unui functionar public cu studii juridice, cursuri perfectionare I.R.U., functie publica-consilier, loc de munca in compartiment R.U. ?
Multumesc celor care imi vor da un raspuns.
Discuție fapta penala
Se poate incadra la fapte penale, fapta prin care un functionar primeste o cerere, o inregistreaza, prin anumite artificii si xeroxare ii schimba continutul, si o face publica pentru a arata intentii rele ale persoanei ce a depus cererea? Va rog, am nevoie de un raspuns.