avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate NemeXis

Activitate NemeXis

In cazul in care am semnat un proces verbal de plata a primei chirii plus garantie si proprietarul nu a declarat la finante faptul ca are un venit de inchiriere si nu a vrut sa redacteze un contract, atunci care sunt consecintele unei reclamatii atat pentru el cat si pentru mine si care sunt modurile prin care pot reclama o asemenea evaziune fiscala in calitate de chirias?
Tatal meu, si varul tatalui meu s-au pensionat recent, tatal meu fiind in anticipatie cu 2-3 ani, am impresia ca si varul e in anticipatie. Casa de pensii a refuzat recunoasterea cotizatiei in urma muncii in strainatate, realizata prin transfer, ei fiind detasati in strainatate, tatal meu fiind detasat prin ambasada. Tatal meu a realizat o cotizatie de 36000 de lei in 2-3 de munca in Nigeria, iar cei de la casa de pensii au mentionat faptul ca Nigeria nu este un stat membru al Uniunii Europene (ori in 1985, Romania nu avea nici o legatura cu Uniunea) si au refuzat calcularea celor 2-3 ani ai tatalui meu, si ai varului tatalui meu pentru pensie. Am urmat calea tribunalului, judecata avand doua recursuri eșuate. Este normal asa ceva? Cu cotizatia aceea ce se intampla? Persoanele despre care vorbesc nu au nici un drept, sau nici un acces la acei bani munctiti de ei insisi?