Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Problema inchiriere nedeclarata la finante
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Problema inchiriere nedeclarata la finante

In cazul in care am semnat un proces verbal de plata a primei chirii plus garantie si proprietarul nu a declarat la finante faptul ca are un venit de inchiriere si nu a vrut sa redacteze un contract, atunci care sunt consecintele unei reclamatii atat pentru el cat si pentru mine si care sunt modurile prin care pot reclama o asemenea evaziune fiscala in calitate de chirias?
Faceti o sesizare la Directia Generala Regionala a Finantelor Publice din judetul dumneavoastra.
Dumneavoastra ca si chiriasi nu aveti ce consecinte sa suportati, proprietarul va fi tratat pentru evaziune fiscala.