avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1810 soluții astăzi
Forum Activitate kurti

Activitate kurti

Discuție TVA
Buna dimineata am o intrebare: in cazul in care o firma din Australia a achizitionat un utilaj, mai exact un tractor din Romania care este procedura pentru recuperarea TVA-ului?
Multumesc
va multumesc pentru raspuns
Buna ziua, in momentul actual sunt in somaj si sunt insarcinata.Intrebarea mea este daca trebuie sa anunt la somaj ca sunt insarcinata si daca beneficiez de concediu ingrijire copil.Va multumesc anticipat
Buna seara,am o intrebare am lucrat 7 luni fara intrerupere la o firma cu contract pe durata determinata.Inainte de aceste 7 luni am lucrat la alta firma. Am o intrerupere in munca de o saptamana intre aceste 7 luni si perioada lucrata la cealalta firma.
Beneficiez de somaj la expirarea contractului de munca?
Buna ziua,
Am si eu urmatoarea situatie: soacra mea a depus dosar la casa judetean de pensii hunedoara, dar i s-a spus ca trebuie sa primeasca o adeverinta cu stagiul de cotizare de la ultimul angajator din Timisoara.Noi stam in Hunedoara nu inteleg de ce trebuie sa ne deplasam in Hunedoara pentru o adeverinta cu stagiul de cotizare nu se poate altfel?Este posibil ca acel angajator sa nu fi platit contributia pentru pensii?
Multumesc